Gündem

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakamlar, ilçelerin en büyük mülki idari amirleridir. Yani ilçe idarelerinin en tepesindeki isim, kaymakamdır. İl yönetimlerinde hükümetin temsilcisi olan valiler gibi, ilçelerde de hükümetin, daha iyi bir tabirle devletin temsilcisi kaymakamlardır. Bu nedenle tıpkı valilikte olduğu gibi, üst düzey sorumluluk ve disiplin gerektiren idari amirliklerin başında gelmektedir. Peki Kaymakam nasıl olunur? Kaymakam olma şartları nelerdir ve kaymakam olmak için hangi bölüm okunmalı? Tüm bu soruların cevabını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakam Olma Şartları Nelerdir?

Kaymakam olmak için gerekli olan kaymakam olma şartları, aşağıda yer almaktadır. Kaymakam olmak isteyen kişilerin, bu şartları yerine getiriyor olması esastır.

Kaymakam olmak için hangi bölüm okunmalı? Sorusu, kaymakam olma hayalini kuranlar için en fazla sorulan sorulardan birisidir. Kaymakam olmak için kişinin, Siyasal Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi gibi okullardan herhangi birisinden mezun olması gerekmektedir. Kaymakam olmak için yaş şartı olmasa da, kişinin sınavlara girebilmek için, 35 yaşının altında olması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu okulların yanı sıra kişinin, yurt dışında denklik durumuna uygun olan 4 senelik bölümlerden birini bitirmiş olması da yeterli sayılmaktadır. Bu bölümlerden mezun olunmasını istenmesinin en önemli amacı, kişilerin maliye, hukuk, işletme, konut politikası, kentleşme, mahalli idareler, kamu personeli yönetimi gibi, Türkiye’nin toplumsal yapısını ilgilendiren alanlarda ayrıntılı derslerin veriliyor olmasıdır.
Sadece belirtilen bölümlerden mezun olmak kaymakam olmak için yeterli olmayıp, kişinin gireceği kaymakamlık sınavından en az 70 puan alması gerekmektedir. Bu puan barajını geçtikten sonra ise, 4 ayrı mülakattan geçmek gerekmektedir. Mülakatlarda iyi bir sonuç almak, kaymakam olma yolunda önemli bir adımı gerçekleştirmek demektir.

Mülakatın ardından 3 yıllık staj ve kurs dönemine geçilerek, sırasıyla; 2 ay il merkez stajı, 3 ay Kaymakam Refikliği, 1.5 ay Mülkiye Müfettişi gözetiminde staj, 4 ay Bakanlık Merkez stajı, 45 günlük Milli Güvenlik Stajı, 1 yıl yurtdışı stajı, 8 ay Kaymakam vekilliği ve en son olarak da 4 aylık Kaymakamlık Kursu süreçleri tamamlanmaktadır.

İlk 2 yıl kaymakam adayı görevini yapan kaymakam adayları, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan sınavı kazandıktan sonra, valilik emrine atanırlar. Bu süreçte kaymakamlık tezi hazırlayan kaymakam adayları hazırladıkları tezi valiye sunarak, tezlerinin onaylanması halinde bir üst idare amirliğine bildirilerek, kaymakamlık için ilk adım atılmış olunur.
İlk görev yerleri mahrumiyet bölgesi olan valiler, zaman içerisinde 1. ya da 2. sınıf ilçelerde kaymakam olarak veya vali yardımcısı olarak görev yapmaya hak kazanırlar.

Nasıl Kaymakam Olunur?

İlçelerin en büyük mülki idari amiri olan kaymakamlık, büyük bir disiplin ve sorumluluk gerektiren görevler arasında yer almaktadır. Kaymakam olmak için kişinin Siyasal bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veya İşletme Fakültesi gibi fakültelerin birisinden mezun olması ve kaymakamlık için gerekli sınavlara girerek, 70 puanın üzerinde puan alması gerekmektedir. 70 ve üzeri puan alan adaylar daha sonra farklı mülakatlardan geçerek, nihai olarak valiliğe hazırladıkları tezi sunarak, kaymakamlık için son adımı atmış olurlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri