kdv-alacaklarina-60-ay-taksit-imkani-geliyor
Ekonomi

KDV Alacaklarına 60 Ay Taksit İmkanı Geliyor!

25 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen yeni düzenlemeye KDV alacaklarının da ekleneceği bildirildi.

KDV Alacakları Düzenleme Kapsamına Alınacak

Piyasalardaki nakit akışının sağlanmasına dair önlemlere bir yenisi daha ekleniyor. Ekonomik olarak zor durumda olan fakat zor durumda olan Vergi Uyumlu diye nitelendirilen mükelleflerin yaşadıkları zorluk derecelerine göre borçlarına 60 aya kadar taksit yapılacak. Bu konu ile ilgili yeni düzenleme 25 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşen KDV düzenlemesi ile ilgili kanun kapsamına alınacak.

Mükelleflerin Zor Durumuna Göre Karar Verilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe alınan KDV kanununda daha önceki dönemlerden devreden KDV’nin takip eden 12 ay süresince ödenememesi durumunda iade edilecek olmasını öngören değişiklikten vazgeçtiğini açıklayan Maliye Bakanlığı’nın şimdi de birikmiş olan KDV alacakları ile ilgili çalışma içinde olduğu öğrenildi. Zorda olan fakat Vergide Uyumlu olarak adlandırılan mükelleflerin ne kadar zor durumda olduklarına bağlı olmak suretiyle borçlarına 60 aya varan vade imkanı tanınacak.  Bu imkan ile ilgili düzenlemenin KDV düzenlemesi kapsamına alınması belirtildi.

Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarını Kapsayacak

Geçtiğimiz şubat ayında yapılan vergiye uyumlu olan mükelleflerin ödeyemedikleri borçlarının kapsamına KDV alacaklarının da Maliye Bakanlığı tarafından dahil edileceği bildirildi. 25 Şubatta alınan karara göre mükelleflerin içinde bulundukları ekonomik zorluk dereceleri göz önünde bulundurulmak üzere ilgili düzenleme kapsamına giren borçlara 6 aydan başlayan ve 60 aya varan taksitlendirme imkanı verilmişti.

Nefes Kredisi ile KOBİ’lere 7.5 Milyar Lira

Piyasaların rahatlamasının sağlanması amacıyla atılan bir diğer adım da Nefes Kredisi’nin ikinci etabı oldu. İkinci etaba dair protokol anlaşması geçtiğimiz cumartesi günü İzmir’de imzalandı. Nefes Kredisi ile KOBİ’lere 18 ay vadesi bulunan, ilk 6 ayı anapara ödemesiz olan toplam 7.5 milyar liralık kredi sağlanacak. İlk Nefes Kredisi’nde yetkili bankalar sadece Ziraat Bankası ve Denizbank olarak bilinirken, ikinci etapta kredi sağlayıcı bankaların sayısı da artırıldı. Nefes Kredisi’nin aylık faiz oranı da yüzde 0.99 olarak açıklandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri