kdv-iadesi-tbmm-tarafindan-yasa-tasarisindan-cikartildi
Ekonomi

KDV İadesi TBMM Tarafından Yasa Tasarısından Çıkartıldı!

Şirketlerin KDV iadesi problemini çözmek için hazırlanan Katma Değer Vergisi Kanun tasarısında yer alan önemli hükümlerden biri tasarıdan çıkartıldı.

KDV Kanun Metninde Önemli Değişiklik

Şirketlerin mali durumlarında problem yaratan KDV iadesi konusunun çözümü için hazırlanan Katma Değer Vergisi Kanunu tasarısında yer alan önemli hükümlerden biri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sonucunda ilgili metinden çıkartıldı. KDV Kanunu’nda önemli değişiklikler yapılmasını ön gören kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde KDV iadeleri hakkındaki hüküm hakkında metinden çıkartılma kararı alındı.

6 Ay İçinde KDV İade Edilebilecekti

Ak Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeye göre devreden Katma Değer Vergisi’nin 1 yıl içinde indirim yoluyla eritilememesi halinde iade edilmesi ön görülüyordu. Bu düzenleme KDV Kanun tasarısından çıkartıldı. KDV Kanunu’nda yer alan ve KDV indirimlerinin düzenlenmesini ilgilendiren 29. maddede indirimi yapılacak olan KDV miktarının vergiye tabi olan işlemlerinden dolayı hesaplanan KDV’den daha çok olması durumunda arada doğan farkın daha sonraki döneme devrolacağı ve iade edilmemesi ile ilgili hüküm bulunuyordu. TBMM Plan ve Bitçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde bahsi geçen hüküm yasa tasarısında KDV’nin devredilebileceği ve 12 ay süre içinde indirim yolu ile ortadan kaldırılamaması durumunda bu süreyi takip eden 6 ay içinde talepte bulunulması koşuluyla iade edileceği şeklinde yer alıyordu.

Yetki Maliye Bakanlığı’nda Olacaktı

TBMM Genel Kurulu’na verilen önerge hakkında görüşmeler devam ediyordu. Torba yasa tasarısının 15. maddesiyle iade edilmeyen Katma Değer Vergisi’ne faiz ödenmesinin ön görüldüğü hüküm de ilgili metinden çıkartılacak. Bu konu hakkında bilgisine başvurulan kaynaklar KDV Kanun tasarısından çıkartılan hükmün grup şirketlerine KDV beyannamesi verme yolunu açacak olduğunu, bahsi geçen düzenleme ile Maliye Bakanlığı kurumlar vergisine tabi mükelleflerin talep etmesi üzerine KDV beyannamelerinin birleştirilmesi ile ilgili KDV mükellefiyeti tesis etmede yetki sahibi oluyordu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri