kdv-kanunu-degisti-vergi-iadesinde-33-yil-sonra-yeni-donem-basliyor
Ekonomi

KDV Kanunu Değişti! Vergi İadesinde 33 Yıl Sonra Yeni Dönem Başlıyor!

Yeni KDV Kanunu taslağına göre birikmiş olan ve bundan böyle yatırımcıların yaptıkları yatırım sırasında ödedikleri ve indirim alamadığı vergi tutarları iade edilecek.

KDV Kanunu 33 Yıl Sonra Değişti

Yeni KDV Kanunu’nun ayrıntıları belli oldu. Buna göre; yatırımcı firmalar tarafından yatırımları sırasında ödenen, indirim sağlanamayan ve birikmiş vergiler iade edilecek. Ancak bu vergi iadesi sadece borçlarını zamanında ödeyen ve vergi sahteciliği ile alakası olmayan mükelleflere yapılacak. Böylece KDV olarak bilinen Katma Değer Vergisi Kanunu da 33 yıl aradan sonra değişmiş olacak.

KDV İadelerinde Hangi Şartlar Aranıyor?

KDV Kanunu’ndaki değişiklik ile yatırımları sırasında ödedikleri ve geri alamadıkları ya da indirim yapılmayan KDV’nin nakit iadesi gerçekleştirilecek. Ancak KDV geri ödemelerinin alınabilmesi için mükelleflerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İlk olarak iadesi yapılacak olan KDV’nin Hazine’ye gidip gitmediği kontrol edilecek. Hazine’ye gitmeyen vergi geri ödenmeyecek.

KDV geri ödemeleri Maliye Bakanlığı’na yapılırken yatırımcı şirketlerin mükellef olma süresi, çalışanlarının sayısı, aktif büyüklükleri ve öz sermaye büyüklükleri, ödenmiş olan KDV’nin tutarı, daha önceki ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı, sahtecilik ve yanıltıcı belge kullanıp kullanılmama gibi kriterler esas alınacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Konuştu

Maliye Bakanı Naci Ağbal 29. Vergi Haftası olması sebebiyle gerçekleştirilen İnteraktif Vergi Dairesi’nin tanıtıldığı toplantıya katılarak bazı açıklamalar yaptı.

Naci Ağbal, Vergi Haftası’nın 29 yıldır kutlandığını hatırlatarak başladığı konuşmasında Türkiye’de vergi daireleri ile ilgili işlemlerin artık elektronik ortamdan interaktif bir şekilde gerçekleştirilebildiğini, 2018 yılının sonunda tüm vergisel işlemlerin İnteraktif Vergi Dairesi’ne taşınmış olacağını, bütün başvurular da dahil olmak üzere her işlemin internet yoluyla yapılabileceğini, vatandaşların bulundukları yerlerde vergi dairelerine gitmelerine gerek kalmadan bu işlemleri yapmalarını ve işlerinin kolaylaşmasını istediklerini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri