Gündem

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir? Yeşil Pasaport ile İlgili Detaylar

Hususi damgalı yani yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olmaktadır. Söz konusu pasaporta sahip olan kişiler çok sayıda ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat edebilmektedirler. Ancak bunun için de bazı kriterler bulunmaktadır. Meksika, Sri Lanka gibi ülkeler için internet vizesi almak gerekmektedir. Tayvan, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler için de kapı vizesi alınması gerekmektedir. Peki Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Meclisin eski üyeleri ile eski bakanları, devlette 1., 2. ve 3. derece istihdam eden ya da bu derecelerden emekli olan yahut sözleşmeli olarak istihdam edenler alabilmektedir.

Kadrolu olmadan emekli kesenekleri 1., 2. ve 3. derece üzerinden kesilen Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı’na yatırılan çalışanlar ile birlikte, söz konusu pozisyonda emekli olan sözleşmeli devlet memurları alabilmektedir.

İstihdam etme süreleri boyunca Büyükşehir, İl, İlçe ile 1. Kademe Belde Belediye Başkanları ile devlet sporcusu ünvanı alan sporcular

Özelleştirme kapsam ve programına dahil edilen/özelleştirilen Ziraat Bankası, Halkbank ve Emlak Bankası çalışanları da yeşil pasaport alabilmektedirler. Bunun için de arana  şartlar bulunmaktadır. Bunlar; özelleştirme öncesinde hususi pasaport alma hakkını elde edenler, kuruluş sermaye payının minimum yüzde 51’lik payının devlete ait kamu kuruluşu olması, sosyal güvenlik kapsamında emekli sandığına bağlı olması, 4603 sayılı İş Kanunu’na tabi olmaktadır.

Söz konusu şartlar haricinde eş, reşit olmayan çocuklar, reşit olup hak sahipleri halen daha ebeveynde olan, bekar, çalışmayan ya da 25 yaşından küçük olan çocuklar, devamlı olarak bakıma muhtaç olan ve bu sağlık kurulu raporu ile belgelenmiş olanlara da 5 seneliğine yeşil pasaport verilebilinmektedir.

Yeşil Pasaport Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimler yeşil pasaport alabilir? sorusunu cevapladık. Peki nelere dikkat etmek gerekir? Hususi pasaport işlemleri yalnızca yurt içinde bulunan İl Emniyet Müdürlükleri tarafından gerçekleşmektedir.

Hak sahiplerinin yakınlarının bu pasaportu alabilmeleri için ha sahiplerinin pasaport çıkartmaları zorunlu olmamaktadır.

T.C. kimlik kartının aslının kesinlik tüm işlemlerde bulunması gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus ise parmak izi ve vesikalık fotoğraftır. İçişleri Banlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istenen 50 mmx60 mm, arkası beyaz fon ve desensiz olan vesikalık fotoğraf olması gerekmektedir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri