Ekonomi

Kira Geliri Beyanına Sayılı Günler Kala!

Kira geliri elde eden mülk sahipleri için gelir beyan tarihleri 1 Mart 2018 Perşembe günü itibari ile başlıyor. Kira gelir beyanı için sayılı günler tahsis edilmişken, gelir beyanında bulunmayan mülk sahiplerini ise ağır cezalar bekliyor.

Ülke genelinde milyonlarca mülk sahibini alakadar eden kira geliri beyanı süresinin başlamasına sayılı günler kaldı. Bu yıl için tahsis edilen sür zarfı içerisinde kira geliri beyanında bulunmayan mülk sahipleri, süre bitiminden sonra ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Sahip olduğu konut, dükkan ya da iş yeri sebebiyle kira geliri elde eden mülk sahipleri için kira geliri beyanı 1 Mart 2018 Perşembe günü itibari ile başlıyor. Bu sene söz konusu tarihler hafta sonuna denk geldiğinden dolayı gelir beyanlarının süresi 26 Mart 2018 Pazartesi günü itibari ile son bulacak. Geçtiğimiz yıl kira geliri elde eden mülk sahipleri bu yıl beyan vermekle yükümlü olacaklar.

Beyanda Bulunmayanlar İstisnadan Yararlanamayacak

Kira geliri elde edip söz konusu tarihler arasında beyanda bulunmayan mülk sahibi, geçtiğimiz yıl için 3 bin 900 TL olarak belirlenen istisna oranında yararlanamayacak. Beyanın verilmediği idare tarafından tespit edilmesi durumunda mülk sahipleri iki katı usulsüzlük cezası ile beraber vergi ziyaı cezası da ödemek durumunda kalacaklar. Üstelik kira tutarı tespit komisyonu tarafından araştırılırken, araştırılan tutar gecikme cezası ile ödenmek zorunda olacak.

Gelir İdaresi tarafından tespit edilmeden önce, eksik verilen ya da unutulmuş olan kira gelir beyanları mülk sahibi tarafından bildirilirse, 3 bin 900 TL’den faydalanılacağı gibi ayrıca vergi ziyaı ve takdir komisyonu tarafından verilecek olan kira bedelinden de muaf olmuş olacak. Fakat gecikme yaşanan süre için de gecikme cezası yine uygulanmış olacak.