Gündem

KOBİ Nasıl Olunur?

KOBİ işletme sahiplerine verilen isimdir. Aslında çevremizde çok fazla KOBİ görmek mümkündür. Küçük esnaftan, işletme sahiplerine kadar çoğu kişi KOBİ ismini alır. KOBİ olmak için bazı durumların yerine getirilmesi gerekir. Peki KOBİ Nasıl Olunur?

KOBİ Nasıl Olunur? KOBİ Olmak için Aranan Şartlar

Kobi kendi içinde 3’e ayrılır. Bunlar ise mikro, küçük ve orta isimlerini almaktadır. Mikro olarak bilinen grup, bir işletmenin 10’dan az çalışanı olması durumunda olur. Aynı zamanda yıllık olarak bilançosu 1 milyon TL’den az olan işletmelerin girmiş olduğu bir sınıftır.

Küçük işletmeler ise, 50 kişiden az kişinin çalıştığı yerler arasındadır. Bunların yıllık bilançosu genel olarak 8 milyon TL’den daha azdır. Orta işletme sınıfı olarak bilinen tür ise, işletmede 250 kişinin az çalışması durumunda olur. 40 milyon Türk lirası bilançonun altında olan sınıftır.

Kişiler yukarıdaki üç sınıfın içinde herhangi birine uyuyor durumdaysa, bu şekilde KOBİ sınıfına girmiş olur. Bu aşamadan sonra KOBİ’ler için devlet tarafından verilen destekleri de elde etme şansı yakalar. Özellikle KOBİ’lerin devlet destek kredisi alabilmesi ve işini daha iyi bir seviyeye getirebilmesi, bu adımdan sonra mümkün olacaktır. Tabi bunun için kişiler tarafından yapılması gereken, birçok ek  işlemin olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak bunlara uyulduğu takdirde, KOBİ destek kredisinden yararlanmak mümkün olur. Kişilerin bu alanda uygulaması gereken ilk adım ise, KOBİ destek eğitimi programına giriş yapmaktır. Bu programa kayıt olmadan ve bu alandan başarılı bir sonuç elde etmeden, ne yazık ki KOBİ destek kredisinin sağlanması mümkün olmayacaktır.

KOBİ Kaydı Nasıl Yapılıyor?

KOBİ Nasıl Olunur? KOBİ Kaydı nasıl yapılıyor? KOBİ kaydı için öncelikle resmi site üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamak gerekiyor. Bunun için internet erişimi sağlanan bir cihazla birlikte KOSGEB’in sitesine giriş yapmalısınız. Sitede karşınıza e-KOBİ yazısı çıktıktan sonra, bu alanda ilk başvuru yazısına tıklayın. İlk başvuru seçeneği üzerinden gerekli alanları doldurarak sisteme kayıt olabilirsiniz. KOSGEB tarafından sağlanmış olan imkanlara sahip olabilmek için, öncelikle bu veritabanına kayıt işlemini tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra işletmenizin kaydını doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. KOBİ’lik teyiti arandığı için, bu beyannameyi eksiksiz bir şekilde doldurarak sisteme göndermelisiniz. Göndermiş olduğunuz form üzerinden, uzmanlar incelemeyi başlatmış olacaktır. Uzun bir araştırma döneminin sonrasında, sizin için uygun bir karar verilir. Eğer olumlu bulunursanız, uzmanlar tarafından size dönüş yapılmış olacaktır. Bu adımdan sonra danışmanlarla birlikte bütün işlemleri daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri