<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
KOBİ İhracat Koçu Nedir? Danışman Başvuru Nasıl Yapılır? - Kredi Memur

KOBİ İhracat Koçu Nedir? Danışman Başvuru Nasıl Yapılır?

KOBİ İhracat Koçu Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

İstanbul Ticaret Odasının resmi açıklamasına göre KOBİ’lere ihracat danışmanı atanacak. İTO’nun bu adımıyla daha sağlıklı ve stratejik müdahalelerle ihracatta artış bekleniyor.

 

İTO’nun İhracata İlk Adım Programı’na başvurular başladı. Programla, daha önce ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş KOBİ’lere, 4 ay süreyle danışman atanacak.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), hiç ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş, 5 ile 250 arasında çalışana sahip KOBİ’lerin ihracatçı olmaları için İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabını başlattı.
Programa katılmak isteyen firmaların, İTO’nun web sitesi olan ito.org.tr adresindeki başvuru formunu 5 Mart 2019’a kadar doldurmaları gerekiyor.
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 2018’de yaşanan ekonomik kıskaçtan sonra, Türkiye için tek çıkış yolunun ihracat olduğunun çok daha net şekilde görüldüğünü söyledi.
Avdagiç, “Yaşanan olaylar bize gösterdi ki, ihracatı işletmelerimizin rutin faaliyetlerinden biri haline getirmeliyiz. İhracat, hem ürünlerimizin niteliğini, hem de her türlü taarruza karşı direnç gücümüzü artıracaktır. İhracat ekonomide her derde devadır. İstihdam sağlar, katma değer oluşturur, fabrikaların çarklarını döndürür, hanelere refah getirir. Ne pahasına olursa olsun ihracatı artırmak zorundayız. Birinci ligin kalıcı üyesi olmanın tek yolu, ihracattır. Bu yüzden Odamız tarafından birkaç fazlı olarak yürütülmüş ve çok da başarılı sonuçlar alınmış İhracata İlk Adım Programı’nı yenilenen içeriğiyle yeniden faaliyete geçirmeye karar verdik” ifadesini kullandı.

– 4 ay danışmanlık yapılacak
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bugüne kadar 246 firmanın yararlandığı İhracata İlk Adım Programı’nın yenilenen etabında yer alacak firmalara uzmanlar tarafından yerinde danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi.
Avdagiç, “İhracata İlk Adım Programı’nda KOBİ’lere özel bir ihracat destek paketi sunuyoruz. İTO’nun internet sitesinden yapılacak başvurular sonunda, programa katılacak firmaları tespit edeceğiz. Ardından her 5 firmaya bir danışman olacak şekilde eşleştirme yapacağız. Danışmanlarımız, firmalara her hafta 4 saat, kendi şirketlerinde hizmet verecek. Böylece 4 ay süresince her bir firmanın 64 saat danışmanlık hizmeti alması sağlanacak” bilgisini verdi.


  • Site İçi Yorumlar