Gündem

Komiser Nasıl Olunur?

Komiser olmak için adayların belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu alandaki ilk şart ise dört yıllık fakülte eğitimini tamamlamaktadır. Herhangi bir bölümün bitirilmesi ilk aşamada yeterli olur. Daha sonra ise, Polis Amirleri Eğitim Merkezi için başvuruda bulunmak gerekecektir. Bu sınava müracaat yapıldıktan sonra, sınavda en az taban puana göre başarılı olunması şartı aranır. Peki aranan diğer şartlar neler? Komiser Nasıl Olunur?

Komiser Nasıl Olunur?

Komiser Nasıl Olunur? Komiser olma şartları arasında belirlenen maddelere uymayan kişiler, komiser olma hakkını kaybedebiliyor. Günümüzde komiser olabilmek için belirlenmiş olan şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu Personeli Seçme sınavına girmek,
 • Görevini yapmaya engel olacak herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,
 • Boy ve kilo dengesinin olması,
 • Fiziksel olarak herhangi bir kusurunun bulunmaması.

Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olan kişiler ise 2 yıllık süre boyunca polis memuru olarak görev almaya başlar. Daha sonra ise, komiser yardımcılık sınavına girmek için onlara bir hak doğmuş olacaktır. Bu sınavdan başarılı bir sonuç alanlar ise, komiser yardımcısı olarak bu şekilde göreve başlamış olurlar. Bu görevi altı yıl boyunca sürdürürlerse, altı yıllık zaman diliminden sonra herhangi bir sınava girmeden komiser olabilirler. Polis Meslek Yüksek okulunda okuyan ve komiser olmak isteyen kişilerin girecekleri komiser yardımcılık sınavında aranan şartlar şu şekildedir:

 • En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • İki yıllık görev süresini doldurmuş olmak,
 • Sınavın yapıldığı tarihlerde 45 yaşını doldurmamış olmak,
 • Son iki performans için değerlendirme notunun iyi veya çok iyi olması,
 • Görev süresi boyunca kısa süreli durdurma cezası veya uzun süreli ceza almamış olmak,
 • Meslekten dolayı ceza gerektirecek herhangi bir suç işlememiş olmak.

Komiser olmak için hangi bölüm okumalı sorusuna ise Polis Meslek Yüksekokulu olarak cevap verebiliriz. Aslında yukarıda belirtilen gibi, komiser olabilmek için iki farklı yol vardır. Kişiler şuandaki eğitim durumuna göre, bu konuda uygun bir karar verebilirler.

Komiser Yardımcısı Sınavları

Bunun yanında komiser yardımcısı sınavları için boy ve kilo hatırlatması yapmakta fayda var. Bu sınavlara girmeyi düşünen kişiler için beden kitle indeksi çok önemli bir yer kaplamaktadır. Sınavlara başvuru için 18 ile 27 arasında bir beden kitle indeksi ölçüsüne sahip olunması gerekir. Erkeklerdeki boy en az 1.67 olurken, kadınlarda aranan en az boy ise 1.62 olmaktadır. Belirtilen oranları küçük farklarla kaçıran kişilerin bile başvuru için uygun olmadığını belirtmek gerekiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri