Gündem

Konsolos Nasıl Olunur?

Konsolos olabilmek için adaylardan aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bunların herhangi birinin eksikliği durumunda, kişiler konsolos olma hakkını kaybeder. Peki Konsolos Nasıl Olunur?

Konsolos Nasıl Olunur?

Bu alanda belirtilen şartlar ise şu şekilde sıralanmıştır:

  • 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesine uygun olmak.
  • En az olmak üzere lisans mezunu olmak.
  • KPSS üzerinde en az taban puan almak.
  • 35 yaşını doldurmamış olmak.
  • Arapça, Yunanca, Japonca, Farsça veya Rusça olarak sınava girmek isteyenler için, bu dillerde alınmış olan lisans diplomasının olması zorunlu hale getirilmiştir.
  • Aynı zamanda KPDS üzerinde belirtilen dillerde en az C seviyesinde başarılı olmak gerekir.
  • Öte yandan sınava başvuru yapan kişiler arasından, ilgili sıralamada ilk 150 kişiden biri olmanız lazımdır.

Bu şartları sağladığınız takdirde Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava giriş hakkına sahip olursunuz. Eğer bu sınavdan iyi bir sonuç alırsanız konsolos olmak için ilk aşamayı tamamlamış olursunuz. Daha sonra sizin mesleğe ne kadar uygun olduğunuzu anlamak için, bir sözlü mülakat sınavı yapılacaktır. Bu oldukça zor ve derin bir aşamadır. Bu aşamada kişilerin genel niteliklerinden mesleğe kadar pek çok konu ele alınır. Eğer bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlayan kişilerden biri olursanız, o zaman konsolos olabilirsiniz.

Konsolos memurları ise, diplomatik olmayan çeşitli görevlerde ülkesinin ticari olarak menfaatini koruyan kişilerdir. Oldukça önemli bir meslek konsolosluk, vatandaşların haklarını koruma için ilk mercilerden biri olarak ön plana çıkar. Bunun yanında konsolosun görevleri arasında ülke çıkarlarını gözetmek, ticari çıkarlara göre hareket etmek, seyrüsefer kontrolü ve noterlik görevleri vardır.

Ancak bu kişilerin devletin izni olmadan herhangi bir işlem yapamazlar. Bunun için mutlaka devlet tarafından alınan özel izne ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda günümüz şartlarında bu kişilerin, pek çok resmi süreci takip etmekle görevli olduklarını belirtmek gerekiyor. Evlilik, doğum, ölüm, pasaport gibi pek çok durumdan sorumlu olan kişilerdir.

Konsolos Olma Aşamaları

Konsolos Nasıl Olunur? Dışişleri Bakanlığı, uzmanlık gerektiren durumlar için başvurularda değişik şartlar isteyebilir. Örnek olarak belirli bir üniversitenin, belirli bir bölümünden mezun olma şartı arayabilir. Aradığı kişi sayısını belirli bir kontenjan ile sınırlandırabilir veya bu kişilerden mesleki ön tecrübe isteyebilir. Bu durum genel olarak bakanlığın ihtiyaçlarına bağlı olarak sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle sınava girmeyi düşünen kişilerin, o yılki sınav şartlarına bağlı olarak hareket etmesi gerekir. Zira bu şartların tamamen taşınması şart haline getirilmiştir.