Ekonomi

Konut Doğalgazının Yüzde 50’si Kavernalarda Depolanacak!

Konutlarda kullanılacak olan doğalgazın yüzde 50’si, Tuz Gölü Yeraltı Depolama Tesisi bünyesinde oluşturulacak olan kavernalarda depolanmak üzere dolum işlemlerine start verildi.

Tuz Gölü’nün güney tarafındaki Aksaray Sultanhanı’nda kurulmuş olan ve önümüzde 5 yıl içerisinde toplam 60 kavernanın (suni mağara) bitirilmesi ile beraber tamamlanacak olan Yeraltı Depolama Tesisi’nde ülkedeki konutların kullanımına sunulacak olan doğalgazın yarısına tekabül eden 5,4 milyar metreküp doğalgaz depolanarak, ihtiyaç görülmesi halinde kullanıma sunulması amaçlanıyor.

2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın iştiraki ile gerekleştirilen törende, Tuz Gölü’ne 40 kilometrelik mesafede yer alan Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde kurulan depolama tesisinde, söz konusu proje dahilinde ilk etapta kullanıma açılması planlanan 12 adet suni mağarada toplamda 1,2 milyar metreküp gazın depolanması planlanıyor.

60 Adet Kaverna ile Tam Kapasite Hizmet Verilecek

Bahsi geçen projenin ikinci etabında ise ek olarak 48 adet suni mağaranın da oluşturulması ile birlikte toplamda 60 adet mağara oluşturularak tam kapasite şeklinde faaliyet gösterilmesi hedefleniyor.

Boru Hatları ve Petrol Taşıma A. Ş. (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcısı M. Talha Pamukçu, konu ile alakalı basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulunarak, Tuz Gölü Yeraltı Depolama Tesisi projesi dahilinde Tuz Gölü yataklarının özel bir yol ile eritilip boş bir hacim meydana getirildiğini, söz konusu hacimde ise bir doğalgaz depolama tesisi kurulduğunu ifade etti.

İkinci Etap İçin İhaleler Devam Ediyor

Yaklaşık olarak 7 sene öncesin çalışmalarına başlanan projenin 2017 yılının Şubat ayı itibari ile ilk doğalgazın basımı ile çalışmalarına başladığını dile getiren Pamukçu, ilk etapta kurulması beklenen 12 adet suni mağaranın 6’sının bu yıl itibari ile kullanımına başlandığını, ikinci aşamaya yönelik ihalelerin ise sürdürüldüğünü ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri