Ekonomi

Konut Ekspertizi Nedir?

Bir uzman tarafından bir gayrimenkule yönelik olan değerin ne olduğu ile ilgili belirleme çalışması Konut Ekspertizi olarak adlandırılmaktadır.

Ekspertiz Firmaları Ne İş Yapar?

Ekspertiz firmaları bünyesinde hizmet veren emlak konusunda uzman konut eksperleri tarafından gerçekleştirilen çalışmada; Konut’un kimliği ve açık adresi, konut’un kime ait olduğu ve türü, Konut’un kaç yaşında olduğu ve kaç katlı olduğu, cephesi, mevcut büyüklüğü, güneş ışığı alma durumu, ısıtma olanakları, asansör varlığı ve yokluğu, binanın mevcut manzarası, binanın oto parkı var mı yom mu, mevcut mantolama durumu, konut’un mevcut imar durumu gibi bilgiler Belediye ve Tapu dairesinden sorulmaktadır.

Gayrimenkulün mevcut konumu ve ulaşılabilirliği; evin merkezi konumda bulunması, marketlere, kamu binalarına, okul ve cami gibi alanlara yakınlığı konut değerini arttıran unsurları oluşturmakta olup araştırma konuları arasında yerini alır. Gayrimenkul’ün sahip olduğu fiziki özelliği: Kagir, betonarme, ahşap, yığma, çelik kargas vb. konut’un altyapısı, konut sahibinin itibarı gibi bilgilerin tümü olumlu yönde ise binanın inşaat değeri oluşmaktadır. Ayrıca konut’un havuz, spor alanları, çocuk parkı, sosyal tesisler gibi yerlere yakınlığı da konut değerini belirleme açısından ekspertiz tarafından göz önünde bulundurulan konular arasında yer almaktadır.

Konut Değerine Negatif yönde Etki Eden Unsurlar Nelerdir?

Konut eğer ilk 5 yılı geride bırakmışsa puanı düşmektedir. Konut’un arsa değerlendirmesi gerçekleştirilirken ulaşım ve altyapı durumundan puan alınır. Konut inşaat değeri ve konut’un değeri binanın inşaat kalitesine göre metre kare değerlendirmesi DIE yayınları, İnşaat Mühendisleri odası vb. kurumlar tarafından yapılır. Konut inşaatları Süper Lüks, Lüks,1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf olarak kategorize edilmektedir. Hastane, marketler, toplu ulaşım mekânlarına uzak olması gibi durumlar fiyat açısından negatif etkiler yaratmaktadır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri