konut-hesaplarinda-biriken-para-81-milyon-lira-oldu
Ekonomi

Konut Hesaplarında Biriken Para 81 Milyon Lira Oldu!

Konut Hesabı uygulamasında biriken para giderek büyüyor. 13 milyon kişi tarafından açılan hesaplarda toplam 81 milyon lira birikti.

13 Bin Kişi Konut Hesabı Açtı

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara devlet tarafından destek verilecek olması sebebiyle açılan konut hesaplarında biriken para gün geçtikçe büyüyor. Devlet tarafından Konut Hesabı’na sağlanacak katkının 20 bin liraya kadar varacağının açıklanmasının ardından hesap açtıran e birikim yapan kişilerin sayısı da artmaya başladı. Bugüne kadar toplam 13 bin kişinin Konut Hesabı’nda 81 milyon liraya ulaşan birikimi oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Ev Alacaklara Destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından daha önce hiç ev sahibi olmamış kişilere yönelik olarak 2016 yılının mayıs ayında hayata geçirilen Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulaması r geçen gün daha da ilgi görüyor. Uygulama dahilinde ilk aşamada en az 3 yıl boyunca Konut Hesabı’na düzenli olarak ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut satın alacakları tarihte i biriktirdikleri tutarın en fazla yüzde 20’sine kadar ve en çok 15 bin lira olacak şekilde devlet tarafından destek sağlanırken, 2018 yılının mart ayında bu uygulama hakkında yapılan yeni düzenleme ile devletin sağladığı destek yüzde 20 oranında yüzde 25 oranına çıkartıldı, üst sınır olan 15 bin lira ise 20 bin liraya yükseltildi.

İlk Kez Ev Sahibi Olacaklar Bankalarda Hesap Açıyor

İkinci yılını bitirmek üzere olan Konut Hesabı uygulamasında finans kurumlarında ve bankalarda 13 bin kişinin parası birikti. Banka ve finans kurumlarında bulunan hesaplarda şu ana kadar toplanan para 81 milyon liraya erişti. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlar devlet desteğinden yararlanmak için konut hesabı açmaya ve yeterli birikimi yaptıklarında devletten yüzde 25 oranında destek almayı planlıyorlar.