konut-isyeri-sahipleri-dikkat-kira-beyannamesi-donemi-bugun-basliyor
Ekonomi

Konut ve İşyeri Sahipleri Dikkat! Kira Beyannamesi Dönemi Bugün Başlıyor!

1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında konutta ve işyerlerinde belirlenen tutarlardan fazla kira gelir olanlar için kira beyannamesi dönemi bugün başlıyor.

Son Beyan Tarihi 26 Mart 2018

1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 döneminde konutlarda 3.900 liradan, işyerlerinde de 30.000 liradan çok kira geliri bulunanları ilgilendiren kira beyannamesi dönemi 1 Mart 2018 (bugün) tarihinde başlıyor. 3.900 fazla konut kira geliri olanlar ile 30.000 liradan fazla işyeri kira geliri olanlar bugünden başlamak suretiyle 26 Mart 2018 tarihine kadar beyannamelerini vermek zorundalar.

Konutlarda İstisna Oranlarına Dikkat!

Türkiye’de milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren kira beyannamesi verme dönemi bugün başlıyor. Beyanname verme tarihi her yıl 1 Mart – 25 Mart tarihleri arasında olmasına rağmen, bu yıl 25 Mart tarihinin resmi tatil olmasından dolayı 26 Mart’a kadar uzatıldı. Kira gelirlerinde beyanname verme limiti ise konutlarda 3 bin 900 lira, işyerlerinde de 30 bin lira olarak belirlendi. İstisna sınırının üzerinde olacak şekilde konut geliri elde eden kişiler istisna oranı düşürüldükten sonra beyan verecekler. İstisna oranı sadece tek bir konut için kullanılabiliyor. Bu yüzden birden çok konuttan kira geliri sağlayanlar buna dikkat etmek durumundalar. İşyerlerinden elde edilen kira gelirlerinde beyanname sınırının aşılması halinde istisna oranı düşürülmeyecek.

Kira Beyannameleri İnternetten Verilebiliyor

Mükellefler internet ortamında Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait gib.gov.tr adresinden Hazır Beyan Sistemi bölümüne girerek kendileri için hazır bulunan beyanları onaylayacaklar ve beyan üzerinde gereken değişiklikleri yapıp kolay ve hızlı olarak kira beyannamelerini verebilecekler. İsteyen kişiler ayrıca bağlı bulundukları il veya ilçedeki veri dairelerine giderek de kira beyannamesi verebilecekler.

Telefonla Kira Beyannamesi Hizmeti

İnternet Kullanmayan ya da vergi dairesine giderek beyan etme durumunda olmayan 60 yaşın üzerinde, okuma – yazma bilmeyen, hasta ya da engelli vatandaşlar 444 0 189 numaralı telefonu arayarak Vergi İletişim Merkezi aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilecekler. Bu vatandaşlara Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir memur kira beyannamesi vermek konusunda yardımcı olacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri