Ekonomi

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredisi, insanların daha iyi imkanlar ve uzun vadeler eşliğinde ev sahibi olmasına neden olur. 30 yıla varan ödeme imkanlarıyla birlikte herkes ev sahibi olabilir. Bu şartlarla birlikte kira öder gibi ev sahibi olma yolu açılmıştır. Özellikle günümüzde bankalar tarafından sunulan pek çok imkanla birlikte, vatandaşlar diğer giderleri etkilemeyecek şekilde bu avantajdan yararlanabiliyor.  Peki konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Konut Kredisi İçin Başvurular

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır konusuna değinmeden hemen önce başvuru için bazı adımları hatırlatmakta fayda var. Konut kredisine başvuruda bulunmak için en az 18 yaş şartı aranmıştır. Bunun yanında düzenli bir gelirinizin olması ve elinizde peşinatın olması şart olarak tutulmuştur. Peşinat ise ekspertiz hizmeti tarafından belirlenen bir durum olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle bu şartları sağlayamayan kişilerin konut kredisi alabilme ihtimalinin zayıf olduğunu belirtmek gerekiyor.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredisine başvuruda bulunmak için karşınıza pek çok yöntem çıkacaktır. Ön başvuruda bulunarak işlem için ilk adımı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  • İlk olarak internetten konut kredisi için başvuruda bulunmayı tercih edebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz banka tarafından sunulan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurmanız genel olarak bir iki dakikanızı alır. Bu formu doldurduktan hemen sonra gönder yazısına tıklayarak, inceleme sürecini başlatabilirsiniz.
  • Bunun yanında alternatif olarak başka yollarıda tercih edebilirsiniz. Cepten kredi başvurusuda yine vatandaşlar arasında sık kullanılan yollardan biridir. Bu yöntemde yapmanız gereken tek şey, T.C kimlik numaranızla birlikte belirlenen numaraya mesaj göndermektir. Genel olarak çok kısa bir süre sonra başvurunuza dair olumlu veya olumsuz bir cevap alırsınız.
  • Son olarak bu alanda seçebileceğiniz diğer yöntem şube üzerinden başvuruda bulunmaktır. Tabi bu yolu tercih etmeden önce, konuya hazırlıklı olmakta fayda var. Seçmiş olduğunuz banka üzerinden konut kredisi başvurusu nasıl yapılır konusunu incelemeli ve gerekli evrakları hazırlamaya başlamalısınız. Eğer yeterli zamanınız yoksa ve hemen bir sonuç almak istiyorsanız, yukarıdaki yöntemleri denemeniz daha mantıklı olacaktır.

Başvuru Olumlu Bulunursa Yapılacaklar

Başvurunuz incelenip olumlu bulunduğu takdirde sizden istenen belgeleri hazırlamanız gerekecektir. Özellikle bulunduğunuz iş sektörüne göre bu evrakların değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Öte yandan bazı bankaların istemiş olduğu bankalarda temel evraklara göre değişken olabilir. Hızlı işlemlerin sürebilmesi için bunların banka üzerinden incelenerek buna uygun olarak şubeye gitmeniz iyi olacaktır.