Ekonomi

Konut Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Barınma şüphesiz ki insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Ancak bazı insanlar barınma ihtiyacını karşılayabilmek için yeterli maddi imkanı bulamıyor. Bu maddi imkana sahip olabilmek için uzun bir zaman ve iyi bir gelir gerekir. Çoğu kişide bu imkanlara sahip olamadığından dolayı ev hayalleri suya düşebiliyor. Neyse ki günümüzde sunulan konut kredisi imkanı bu duruma bir dur demiştir. İnsanların istedikleri evlere daha kolay ve sıkıntısız bir şekilde sahip olmasına yarayan konut kredisi, ev almanın yeni hali olarak kabul ediliyor. Peki bu kredi türünün en önemli konularından biri olan konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler nelerdir? Cevabı yazımızda…

Konut Kredisi Türü

Öncelikle alacağınız konut kredisine bağlı olarak istenen belgelerde değişiklik olacağını belirtmek gerekiyor. Bu alanda karşınıza pek çok kredi türü çıkacaktır. Bankalardan bilgi alarak gerekli olan belgelerin tamamlanmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Konut kredisi için ön başvuru yaptıktan sonra gerekli olan belgelerle birlikte banka şubesine gitmeniz gerekir. Konut kredisi ön başvurularını yapabilmek için pek çok farklı yol tanınmıştır. İnternet başvurusu, cepten kredi başvurusu ve şube üzerinden başvuru tercih edebileceğiniz yollar arasındadır. Eğer bu başvurunuzdan sonra banka tarafından olumlu bir değerlendirme alırsanız, aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekiyor:

  • Başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet
  • Çalışma durumunuzu gösteren gelir belgesi
  • Serbest meslek çalışanları için bağlı oldukları kurumdan alınan üyelik belgesinin fotokopisi
  • Satın alınmak istenen konuta dair tapu belgesinin bir fotokopisi
  • Şube tarafından talep edilen diğer belgeler

Konut Kredisi Başvurusunda Bunlara Dikkat

Konut için kredi başvurusunda bulunmadan önce konuya ilişkin bazı durumları bilmenizde fayda var. Öncelikle evin tamamı için kredi almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle buna bağlı olarak hareket etmeniz gerekiyor. Ekspertiz edilen konutun ekspertiz ücreti ise banka aracılığıyla alınmaktadır. Bu hizmet sonrasında evin değeri ciddiye alınarak buna göre bir peşinat durumu belirlenir. Bu durumda ev değerinin %20’sini peşin olarak ödemeniz gerekir. Tabi bu bankalar tarafından en az olarak belirlenmiş bir değerdir.

Evin bulunduğu konum, değeri, yeni veya eski olması evin değerini arttıracağından dolayı bu peşinat oranında artış yaşanabilir. Peşinat durumu belirlendikten sonra, kredi vadeleri için görüşmeler başlar. Özellikle peşinatın yüksek şekilde olması ödemeyi daha kolay bir hale getirecektir. Konut kredisi şartları ve konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler bu şekilde olup, bunlara dikkat eden kişiler son derece hızlı ve sorunsuz bir şekilde tüm işlemleri tamamlayabilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri