konut-kredisi-faiz-oranlari-dusuyor-yeni-duzenleme-yolda
Ekonomi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüyor! Yeni Düzenleme Yolda!

Sık sık toplantılar düzenleyen Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun yeni bir paket hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Paket konut kredisi faizleri için de umut barındırıyor.

EKK Yeni Bir Paket Hazırlığında

Kısa adı EKK olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından son zamanlarda sıklıkla düzenlenen toplantılar dikkat çekiyor. Bu toplantıların gündem maddesinin yeni bir paket olduğu öğrenildi. Yeni ekonomi paketinde banka faizlerinin düşmesini sağlayacak yeni hamleler yer alıyor. Paketin hazırlıklarının yaklaşık 15 gün içinde tamamlanarak sona gelinmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paketin detaylarının açıklanması bekleniyor.

Paketin Detayları 15 Gün İçinde Cumhurbaşkanı Tarafından Açıklanacak

Gayrimenkul sektörünün de büyük sorunlarından biri olan bankaların kredi faizlerinin düşürülmesi için hükümet tarafından bir paket hazırlanıyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun toplantılarında üzerinde çalışmalar yürütülen paketle Türkiye’ye yapılacak olan yatırımların teşvik edilmesi de planlanıyor. Pakette yer alacak olan bir madde ile banka faizlerinin düşürülmesinin yolu açılmış olacak. 15 gün içinde sona gelineceği düşünülen paketin detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. Banka faizlerinin düşürülmesi ile ilgili adım sayesinde Hazine Müsteşarlığı’nın maliyetleri de düşmüş olacak.

Gayrimenkul Sektörü Rahatlayacak

Konut satışlarının düşmesi ile ekonomik anlamda zor durumda olan inşaat firmaları satışların düşmesinin nedenlerinden biri olarak bankaların konut kredisi faizlerinin çok yüksek olmasını gösteriyorlar. Banka faizlerinin düşürülmesi ile ilgili Erdoğan daha önce bankalara ültimatom vermiş, faizleri düşürmelerini istemişti. Ancak bu yönde bir ilerleme kat edilememesi hükümetin yeni bir paket hazırlığına girmesine yol açtı. Paketin yürürlüğe girmesinden sonra konut satışlarının artması, gayrimenkul sektörünün de rahat bir nefes alması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Faizler Hakkında Açıklama Yapmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süre önce yaptığı açıklamada bankalara seslenerek faizli bir ekonomi ile ülkenin yönetilemeyeceğini, öncelikle yüksek banka faizlerinden, daha sonra da yüksek enflasyon oranlarından bir an önce kurtulmamız gerektiğini, enflasyonun yüksek olmasının nedeninin de faizlerin yüksek olması olduğunu, devlet bankaları başta olmak üzere bu işin çözülmesi gerektiğini söylemişti.