konut-kredisi-faizler-son-8-5-yilin-zirvesine-ulasti
Ekonomi

Konut Kredisi Faizler Son 8.5 Yılın Zirvesine Ulaştı!

Konut kredisi faiz oranları mart ayının sonu itibariyle geride kalan 8.5 yılın zirvesine ulaştı.

2013 Haziran Ayında En Düşük Seviyesindeydi

Son bir yıldır hızlı yükselişine devam eden konut kredisi faiz oranları 2018 yılının mart ayının sonunda geride kalan 8.5 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Konut kredisi faizleri mart ayında aylık yüzde 1.23 olarak gerçekleşti. 2013 yılının haziran ayında aylık yüzde 0.69 oranı ile tarihinin en düşük düzeyini gören konut krerı ve 17 Aralık – disi faizleri yurtdışında FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası tarafından tahvil alımlarının azaltılacağının bildirilmesinden sonra yurtiçinde Gezi olayları ve 17 Aralık – 25 Aralık operasyonları ile başlayan süreçte yeniden yükselmeye başlamıştı.

Cumhurbaşkanı’nın Çağrısıyla Faiz Oranları Düşürüldü

Konut kredisi faiz oranları 2014 yılında Türkiye tarafından Rusya’ya ait bir uçağın düşürülmesi öncelikli olmak üzere jeopolitik gerilimin artmasından etkilenmiş,15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi ve FED’in faizleri artırmasının etkisiyle aylık olarak yüzde 1.20 oranına kadar yükseliş kaydetmişti. 2016’daki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı ile ilk başta Ziraat Bankası olmak kaydıyla ve diğer bankaların da katılımıyla konut faizi oranlarında indirim sağlandı. 2017 yılının mart ayında faiz oranları aylık yüzde 0.92 oranına kadar düştü.

Sıkı Para Politikaları Banka Faizlerine Etki Etti

Erdoğan’ın çağrısının ardından düşen konut kredisi faiz oranları dört ay bu şekilde devam etmesinin ardından yeniden yüzde 1 oranının yukarısına çıktı. Son 1 yıllık dönemde gelişmiş ülkelerin merkez bankaları para politikasını sıkılaştırmayı tercih ederken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da yüksek enflasyonla mücadele etme amacıyla aynı durulu sergileyerek sıkı para politikası uyguladı. Merkez bankalarının bu politikaları, mevduat faiz oranlarının artması gibi etkenlerden dolayı konut kredisi faiz oranları öncelikli olmak üzere bankaların kredi çeşitlerindeki faiz oranlarında artış görüldü. Konut kredisi faiz oranı 2018 mart ayının sonunda aylık bazda yüzde 1.23 oranı ile 2008 yılı ağustos ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri