Ekonomi

Konut Kredisi İçin KKB Kaç Olmalı?

Herkesin amacı kira derdi olmadan rahatça bir ev sahibi olmaktır. Özellikle günümüz şartlarında zaten geçinmek zor olurken, kiralarda geçim sıkıntısını biraz daha arttırabiliyor. Bu tarz durumlarda konut kredisi kavramı biraz daha ön plana çıkmaktadır. Zira artık her bütçeye göre ve kişileri zorlamadan bu avantajla birlikte ev sahibi olmak mümkündür. Konut kredisi alabilmek için ilk olarak dikkat edilen şey kredi almak isteyen kişinin geliri ve sahip olduğu kredi notudur. Peki Konut Kredisi İçin KKB Kaç Olmalı? Gelir ne kadar olmalı?

Banka üzerinden konut kredisi alabilmek için en önemli madde gelir durumudur. Çünkü aylık olarak ödeme yapacağınız için, bu durum tamamen gelir oranınıza göre belirlenir. Aylık gelirin %70’ine kadar ödemeleri taksitlendirmeniz mümkün olacaktır. Bu durumu görebilmek ve sizin için bir ödeme planı yaratabilmek için bankalar sizden bir gelir belgesi ister. Diğer önemli olan nokta ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından sağlanmakta olan kredi notudur. Aslında tam olarak bu puana bağlı olarak kredi alıp alamayacağınız ortaya çıkacaktır.

Konut Kredisi İçin KKB Kaç Olmalı?

Kredi notu bazı gruplara ayrılmış durumdadır. Bu gruplar kişilerin kredi almak için ne kadar uygun olduğunu gösterir. 0 ile 799 puan arası çok riskli, 800 ile 1299 puan arası orta riskli, 1300 ile 1499 puan arası az riskli, 1500 ile 1699 puan arası iyi ve 1700 ile 1900 arası puan çok iyi olarak yorumlanmış durumdadır. Herkesin 0 ile 1900 arasında bir puanının olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu almış olduğunuz not bankalarla olan ilişkinizi özetleyen bir puandır. Bu puan sayesinde daha önceki kredi ve kredi kartı ödemeleriniz, borcunuzun zamanında ödenip ödenmediği, borcunuza olan sadakatiniz gibi pek çok konu ortaya çıkar. Bir bakıma bankaların riskli veya güvenilir müşteri saptaması olarak kabul edebiliriz. Aynı şekilde konut kredisi için KKB kaç olmalı konusu da kredi almanıza neden olacak şeyler arasında bulunur.

Konut Kredisi İçin KKB

Konut kredisi almayı düşünenlerin akıllarında ilk yer eden konulardan biri kredi notudur. Eğer bu konuda bankadan eli boş bir şekilde dönmek istemiyorsanız, yeterli kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Konut kredisi alabilmek için kredi notunuzun en az 1500 puan olması gerekmektedir. Yani iyi ve çok iyi grubunda olan kimselerin kredi alabilmesi daha kolay olur. Bunun yanında kredi notunuz 1500’ün altında bulunuyorsa, işinizin biraz daha zor olduğunu söylemeliyiz. Konut kredisi için KKB oranları iyi seviyesinde başladığı için, bu kişilere her bankanın kredi vermediğini söylemek gerekir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri