Ekonomi

Konut Sahipleri Evlerini Sigortalatmalı!

TÜSAF Başkanı Büyükçelebi konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, konut sigortası alanında pek çok alternatif sunan paketlerin mevcut olduğunu ifade ederek, konut sahiplerinin yetkili olan sigorta acenteleri haricinde diğer acentelerden sigorta ürünü almamaları gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, konu ile alakalı olarak basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu olan bu açıklamalarında trafik sigortası ve kaskosundan başka pek çok sigorta türü olduğunu anımsatan Büyükçelebi, bu sigortalar sayesinde vatandaşların pek çok hakka sahip olduğunu belirtti.

Konut İçin Deprem Sigortasından Başka Sigortalar da Var

Bir iş yeri sahibinin dükkanını sigortalaması durumunda, hem mallarını, hem de yükümlülüklerini teminat altına almış olacağını dile getiren Murat Büyükçelebi, bazı mülk sahiplerinin konutlara yönelik yalnızca deprem sigortasının mevcudiyetini bildiğini, fakat deprem sigortasının yanı sıra hırsızlık, su baskını ve yangın gibi pek çok durum için teminat sağlanabilecek sigorta paketlerini var olduğunu, konut sahiplerinin mutlaka bu sigortalardan yararlanmaları gerektiğini belirtti.

Sigorta poliçesi satın alırken dolandırıcılıklara karşı mutlaka resmi olan acentelere müracaat edilmesi gerektiğine vurgu yapan TÜSAF Başkanı Büyükçelebi, dolandırıcıların bir otomobili traktör olarak gösterip daha uygun fiyat karşılığında sigortaladıklarını, fakat bu durumun herhangi bir kaza yaşanması halinde ortaya çıkarak otomobil sahiplerini mağdur edebildiğini ve bu sebeple de gerek araç sahiplerine, gerekse konut sahiplerine resmi olmayan acentelerin dışında sigorta yaptırmamaları önerisinde bulunduklarını anlattı. Vatandaşlara bu konuda en iyi ve en güvenilir hizmeti sağlayacak olan acentelerin de en doğru bilgiyi veren ve resmi olan acenteler olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Sahte Sigortalar E-devlet Üzerinden Anlaşılır

Ayrıca satın alınan poliçenin sahte olup olmadığının da e-devlet ve sigorta bilgi merkezleri üzerinden öğrenilebileceğini dile getiren Büyükçelebi, daha güvenilir olması adına da daha yetkili acentelere gidilmesi gerektiğini de belirtti.