Ekonomi

Konut Satın Alacaklar Bu Dönemde Beklemeli Mi, Beklememeli Mi?

Bankalar tarafından sağlanan konut kredisinin faiz oranları, 2016 Haziran döneminden bu yana en üst seviyede gerçekleşiyor. Haliyle konut yatırımcısı da, alıcısı da, satıcısı da bankaların uygulamış olduğu bu aşırı yüksek faizlerden oldukça şikayetçi oluyor.

Son dönemde Türkiye ekonomisinin gündeminde başta konut kredisi faizi olmak üzere faizler yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde bir takım basın mensupları tarafından açıklanan verilere göre, konut kredisi faiz oranları son 20 aydır, 2016 Haziran döneminden bu yana en üst seviyede gerçekleşiyor. Dolayısıyla söz konusu bu durum da hem ev sahibi olmak isteyenleri, hem de gayrimenkule yatırım yapmak isteyenleri bir hayli etkiliyor.

Bankalar Tüm Zamanların En Büyük Karını Elde Etti

Bazı yayın kuruluşları tarafından konuya istinaden yapılan haberlere göre, konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ederken, bankaları karı da buna paralel olarak yükseliyor. Geçtiğimiz yılı sonu itibari ile 49,1 milyar lira civarında net kazanç sağlayan bankalar, an itibari ile tüm tarihin en büyük kazancına ulaşmış durumda.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre, yaşanan bu faiz artışlarına rağmen tüketiciler konut kredisi için bankalara başvuruda bulunurken, bankalar ise söz konusu bu başvuruların 3’te birine onat vermiyor. Bununla beraber kredi sağlama oranlarında düşüş yaşanırken, sağlanan kredilerde de düşüş yaşanıyor.

Sektör temsilcileri ve öncü isimleri ise bir an önce kredi faizlerinin aşağı çekilmesi gerektiğini, bu durumun konut satışlarını olumsuz yönde etkileyeceğini ifade ediyor.

Doğru Bir Yatırım ile Krizi Fırsata Çevirmek Mümkün

Sektör temsilcilerinden hangikredi.com’un Üst Düzey Yöneticisi Yılmaz Sonışık konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, her ne kadar konut kredisi faizlerinin bu denli yüksek olduğu dönemde konut gibi bir gayrimenkule yatırım yapılmaması gerektiği düşünülse de,  bu durumun fırsata çevrilebileceğinin, bir konutun doğru bir yatırım yapıldığı takdirde büyük kar sağlayabileceğini ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri