konut-satislari-sert-dustu-yabancilara-konut-satis-rakamlari-sasirtti
Ekonomi

Konut Satışları Sert Düştü! Yabancılara Konut Satış Rakamları Şaşırttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı mart ayına dair konut satışı rakamları açıklandı.

2018 Mart Ayında Konut Satışları Düştü

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın mart ayında gerçekleşen konut satışları ile ilgili istatistikleri açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2018 yılının mart ayında ülke genelinde konut satışları, 2017 yılının mart ayına göre yüzde 14 oranında azaldı ve 110 bin 905 adet olarak kaydedildi. Yabancılara satılan konut adedi mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8 oranında artış sağladı.

Konut Satışında İstanbul Yine Birinci Oldu

Konut satış rakamlarının birincisi yine İstanbul oldu. İstanbul’da 2018 mart ayında 18.714 adet konut satıldı ve Türkiye genelindeki konut satış rakamlarında İstanbul’un payı yüzde 16.9 olarak gerçekleşti. İstanbul’dan sonra en çok konutun satıldığı şehir Ankara oldu. Mart ayında Ankara’da 11.269 adet konut satılırken, bu şehri 6.787 adet konutun satıldığı İzmir üçüncü sıradan takip etti. En az konutun satıldığı şehir 11 konut satışı ile Ardahan, 13 konut satışı ile Hakkari, 36 konut satışı ile Bayburt olarak açıklandı.

İpotekli Konut Satışları Mart Ayında Azaldı

Türkiye’de mart ayında ipotekli konut satışları 2017 yılının mart ayına göre yüzde 35 oranında azaldı ve 32.786 adet oldu. İpotekli satışların Türkiye’deki genel satışlar içindeki oranı yüzde 29.6 olarak açıklandı. İstanbul’da mart ayında ipotekli olarak yapılan konut satışı 6.050 adet oldu ve yüzde 18.5 oranı ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’de satılan toplam konut satışı içindeki ipotekli satışların oranının en yüksek olduğu şehir Artvin oldu. Artvin’deki konut satışlarının artış oranı yüzde 45.4 olarak bildirildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri