Ekonomi

Konut Sektörüne Kredi Desteği Verilmiyor

Konut sektörü temsilcileri bankaların kendilerine kredi vermek istemediklerinden şikayetçiler.

Zora giren inşaat sektörü temsilcileri zaman zaman bankaların kendilerine kredi verirken temkinli olduğundan şikayet etse de rakamlar kredi genişlemesinin devam ettiğini gösteriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri incelendiği zaman, 2015’te inşaat sektörünün nakdi kredileri 116,2 milyar liraydı. Bu rakam 2016 yılının sonunda 146,1 milyar liraya, geçen yılın sonunda ise 181,2 milyar liraya çıktı. Bunun sonucunda da geçen sene bir önceki seneye göre inşaat sektöründe verilen kredilerdeki genişleme ise yaklaşık olarak yüzde 25 oranında oldu.

Söz konusu dönemde bankacılık sektörünün toplam kredilerinde meydana gelen genişleme ise yüzde 2 seviyesinde sabit kalmıştı. Bu ise inşaat sektöründeki kredilerin toplam kredilere göre kıyaslandığı zaman 12 kat daha fazla genişlediğini göstermişti.

Verilere tutar olarak incelendiği zaman ise geçen yılın sonunda ferdi kredi kalemlerinden ve toptan ticaret ile komisyonculuktan sonra en fazla kaynak verilen grup ise inşaat olarak gözlemlendi. Türkiye için en önemli sektörlerden biri olan enerji faaliyetleri için ise geçen yılın sonunda 139,7 milyar lira kredi verildi.

Konut Sektörü Temsilcileri Şikayetçi!

Rakamlar incelendiği zaman konut sektörünün temsilcileri bu durumdan şikayetçi olduklarını söylediler.İstanbul Fikirtepe’de üstlendiği proje artık çıkmaza girdiği için, şirketin temsilcisi bankaların inşaat sektörüne kredi vermekten çekindiklerini söyledi.

Sektörün geneline bakıldığı zaman ise şikayetlerin bir hayli fazla olduğu gözlemlendi. Bankaların konut sektörüne kredi vermek istememesi finansman maliyetlerinin artması ile sektörde meydana gelen gerilemenin etkili olduğu belirtildi.