Ekonomi

KOSGEB Destekleri Yaklaşık 60 Bin İşletmeye Can Suyu Oldu!

KOSGEB’in Destek Programları dahilinde 2017 yılında toplam 58 bin işletme için 953 milyon liralık destek sağlanırken, söz konusu bu destek işletmeler için can suyu oldu. Ayrıca KOSGEB’in bu desteğinin yüzde 60,3’lük kısmı mikro ölçekli işletme, yüzde 23,1’lik kısmı küçük ölçekli işletme ve yüzde 16’lık kısmı ise orta ölçekli işletmeler için sağlandı.

KOSGEB 2017 Faaliyet Raporu tarafından elde edilen verilere göre, KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği dahilinde sağlanan mali destek miktarı 952,9 milyon liraya ulaşırken, söz konusu bu desteklerden faydalanan işletme sayısı ise 58 bin 19 olarak gerçekleşti.

En Fazla Destek Girişimcilik Programı İçin Sağlandı

KOSGEB tarafından verilen desteklerden aslan payı 443,4 milyon TL ile “Girişimcilik Destek Programı”nın olurken, söz konusu bu programı 276,9 milyon TL ile “Genel Destek Programı” ve 149,8 milyon TL ile “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı” takip etti. Totalde kullandırılan 952,9 milyon TL’lik desteğin yüzde 60,3’lük bölümünü mikro ölçekli işletmeler alırken, yüzde 23,1’lik bölümünü küçük ölçekli işletmeler, yüzde 16’lık bölümünü de orta ölçekli işletmeler almış oldu.

Toplam Desteğin Yüzde 33’ü İmalat Alanında Kullanıldı

Bahsi geçen rapor tarafından elde edilen bu verilere göre ayrıca destek sağlanan işletmelerin yüzde 33’ü imalat alanında, yüzde 31’i toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtları ve motosiklet tamiri alanında çalışmalar yürüttüğü belirlendi.

En Çok Marmara Bölgesi’ne Destek Verildi

Söz konusu raporda bölgelere göre sağlanan desteklere bakıldığında, Marmara Bölgesi yüzde 30,4 oranındaki paya tekabül eden 245,8 milyon TL’lik destek ile Türkiye genelinde en fazla destek sağlanan bölge oldu. Marmara Bölgesi’nin ardından da yüzde 20 oranına tekabül eden 196,6 milyon TL’lik destek ile İç Anadolu Bölgesi geldi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri