kosgeb-sistemi-degisti-destekler-sehirlere-gore-verilecek

KOSGEB’in yeni yol haritasına göre yabancı fonların KOBİ’lere yatırım yapabilmesi için bir rating sistemi devreye alınacak.

Her KOBİ için 500 Bin Lira Kredi Limiti

Belirlenen KOSGEB’in yeni yol haritasına göre bundan böyle KOBİ’leri ilgilendiren bir rating sistemi oluşturulacak. Sistemin amacı yabancı fonların küçük ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapmasını sağlamak olacak. Gerekli şartları yerine getiren her KOBİ için limiti 500 bin liraya kadar olan faizsiz kredi sağlanacak. KOBİ destekleri, KOSGEB aracılığıyla tek pencere sisteminden ulaşılır hale gelecek. KOSGEB’in KOBİGEL İllerde Rekabet Avantajına Sahip Sektörler Programı sayesinde hangi şehirlerde hangi ürünler için destek sağlanacağı belirlenecek. Sistemin işleyiş sürecinin belirleyicisi artık bu program olacak.

KOSGEB Başkanı 8 Farklı Bölgeye Aynı Anda Detayları Anlattı

Eş zamanlı olarak 8 farklı bölgede yapılan KOBİGEL Programı İllerde Rekabet Avantajına Sahip Sektörler Çalıştayı’nın açılışı yapıldı. Açılıştan KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, 8 bölgeye canlı yayın ile bağlandı ve KOSGEB’in yeni yol haritası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cevahir Uzkurt, Çalıştay’dan önce de Ankara başta olmak suretiyle İstanbul, İzmir, Adana, Trabzon, Konya, Erzurum ve Gaziantep’te oluşturulan çalışma grupları ile toplantılar yaparak KOSGEB’in yeni destek politikalarını anlattı.

Her Şehre Farklı Destek Verilecek

Bndan sonraki yol haritasında KOSGEB’in her şehir için, her firma için ihtiyaçlara yönelik destekler verileceğini, bu ihtiyaçların da 26 kalkınma ajansı tarafından 81 ilde yapılan çalışmalar sonucunda belirlendiğini, verilecek olan desteklerden sonra üretim aşamasının da KOSGEB tarafından denetim altında tutulacağını, yeni dönemin esas stratejisinin yerlileşme olduğunu, yeni yol haritasının 8 ana başlıktan oluştuğunu söyleyerek bu başlıkları tek tek açıkladı.

KOSGEB’İn Yeni Yol Haritasında Neler Var?

KOSGEB’in yeni yol haritasındaki ana başlıklar cari açığın azaltılmasına katkı sağlanması, ürünlerin ticari hale getirilmesi, KOBİ tanımının değiştirilmesi, KOSGEB’in sağladığı destekler için rehber firmalara lisans verilmesi, yabancı fonlar tarafından KOBİ’lere yatırım yapılmasının sağlanması, KOBİ’lerin üretim yapan büyük işletmelerle eşleştirilmesi, her KOBİ’ye faizsiz destek hesabının açılması, destek veren kurumların tamamına KOSGEB üzerinden ulaşılması olarak sıralanıyor.