KOSGEB Desteği Alınabilecek Faaliyet Alanları Nelerdir?

KOSGEB desteği alınabilecek faaliyet alanları hakkında bilgi sahibi olmak, girişimlerin düzenlenmesinde yardımcı olabilir. Herhangi bir girişimde bulunmanın ya da yeni bir iş kurmanın en zorlu yanı, yeterli sermayenin sağlanamamasıdır. KOSGEB desteği alanlar, iş kurma başlangıcında daha az sermaye sıkıntısı yaşamaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için iş ya da proje geliştirilecek alanın, kurum tarafından belirlenen Nace kodları arasında bulunması gerekmektedir. Nace kodları, sektör isimleri yerine kullanılan harf ve sayılardan oluşmaktadır.

KOSGEB Nace Kodları Ve Destek Verilen Sektörler

Nace kodları, her yıl güncellenebilmektedir. Bu nedenle, destek için başvuruda bulunmadan önce güncel kodlar incelenmelidir. Kodlar 13 kategoriye ayrılmıştır. B harfinden R harfine kadar kod bulunaktadır. KOSGEB veri tabanına kayıt olunurken, faaliyet gösterilecek alanın kodu girilirken, üst kod hanesinde bu 13 harften birinin girilmesi gerekir. Harfler ve temsil ettiği sektörler şu şekildedir:

 • B harfi: Maden ve taş ocakçılığı ile ilgili sektörler
 • C harfi: İmalatçı esnaf
 • D harfi: Elektrik, buhar ve gaz üretimi ve dağıtımı
 • E harfi: Atık yönetimi, su temini ve kanalizasyon yönetimi ile ilgili sektörler
 • F harfi: İnşaat sektörü
 • G harfi: Ticaret sektörü
 • H harfi: Ulaştırma ve depolama ile ilgili sektörler
 • I harfi: Yiyecek, içecek, konaklama gibi hizmet sektörleri (lokanta, restoran, otel vs.)
 • J harfi: Bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili sektörler
 • M harfi: Bilimsel ve mesleki faaliyetler; spor, dinlence, kültür ve sanat hizmetleri
 • N harfi: İdari ve destek hizmeti veren firma ve kuruluşlar
 • R harfi: Herhangi bir kategoriye dahil olmayan diğer hizmet faaliyetleri
İlgili haber:  KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Desteği

KOSGEB Desteklerinden Yararlanabilmek İçin Gerekli Şartlar

KOSGEB destekleri 2018 yılı içerisinde çok sayıda girişimci ve iş kurmak isteyene yardımcı olmaktadır. Sektörlere özel olarak sağlanan hibe ve faizsiz kredi imkanları yakından takip edilmelidir. KOSGEB destekleri, sınırlı sayıda kişiye sunulmaktadır. Özellikle de hibe başvuruları en ince detayına kadar incelenmekte ve gelecek vaat eden projelere hibe verilmektedir. Faizsiz kredi başvurularının onay alma ihtimali ise hibeye oranla daha yüksek olabilir. KOSGEB destek şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bulunmaktadır. Ülkemizde ikamet eden ancak vatandaşlığı bulunmayan kişilere hizmet sağlanmamaktadır. Sunulan projeler zaman zaman kontrol edilebilmektedir. Özellikle de hayvancılık gibi sektörlerde hibe verildiğinde, işletmelerin yeterli büyüklükte olup olmadığı gibi konulara dikkat edilmektedir. KOSGEB’in desteklemediği sektörler için yapılan proje başvuruları kabul edilmemektedir. Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması gibi çeşitli şartlar da bulunmaktadır. Aynı anda hem hibe hem de faizsiz kredi imkanlarından faydalanmak söz konusu değildir.

İlgili haber:  KOSGEB Genç Çiftçi Desteği Alma Şartları

KOSGEB Desteği İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olunmalıdır. Kayıt formunda, kişi ve projesi hakkında detaylı bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin doğru bir şekilde girilmesine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de kişisel bilgiler girilirken, hatalı ya da güncel olmayan bilgiler girilmemelidir. Sisteme kayıt yapıldıktan sonra faaliyet alanına uygun olan destekler için başvuru yapılabilir. Bazı desteklerden faydalanabilmek için KOSGEB eğitimlerine katılma zorunluluğu da bulunmaktadır. Özellikle yeni bir işletme açacak ya da iş kuracak olanların, girişimcilik üzerine verilen eğitimlere katılması gerekir. Bu eğitimler hemen hemen her ilde ve ilçede verilmektedir. İlde bulunan KOSGEB kurumları, KOSGEB resmi web sayfası üzerinden öğrenilebilir ve eğitimlerin hangi tarihler arasında olduğu öğrenilebilir. Bu eğitimleri başarı ile alanlar, sertifika ile bitirmektedir. Sertifikalar, ileriki dönemlerde gerçekleştirilecek projelerde de kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.