Ekonomi

Köylülerden Güneş Enerjisi Santrali Geliyor!

Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi, köy halkı ile bir araya gelerek ön kayıtları almaya başladı. Seferihisar ilçesinin Ulamış Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan güneş enerjisi santrali sayesinde güneş aracılığı ile elektrik enerjisi üretilmiş olacak. Üretimi gerçekleştirilen bu elektrik ile de iştiraklerin ihtiyaçları da karşılanmış olacak. Fazladan üretilen elektriğin satışı sayesinde elde edilen kazanç ise iştiraklere pay edilecek.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi’nin kurulmasının ardından başlayan süreç, bölge halkının bilinçlendirilmesi ve ortaklık ön kayıtlarının toplanması ile sürdürüldü. Mart ayının ilk günü Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen bilgi ve kayıt toplantısında, köy halkının ilgi ve alakası dikkat çekti. Toplantı esnasında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kooperatif Başkan Yardımcısı Umur Ozanoğulları ve Kooperatifin Yönetim Kurulu Üyesi Adil Alper Çoşkun bir takım açıklamalarda bulunarak sunumları ile halka proje hakkında detaylı bilgi verdi.

Santrale Ortak Olanlara Büyük Avantaj Sağlanıyor

İlk aşamada Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifine kiralanan Ulamış’taki söz konusu arazide, güneş tarlası oluşturulup temiz elektrik enerjisi üretimi sağlanacak. SEYEKO Yönetim Kurulu konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, kooperatife ortak olacak 50 kişinin ömrü boyunca 100 TL’ye kadar olan elektrik faturasını ödemeyeceğini, üstelik kooperatifin gelirine de ortak olmuş olacağını ifade etti. Bunun ile beraber kişinin vefatı halinde bu hakların varislerine geçeceğini, sonraki projeler için öncelikli ortak olarak gösterileceği ve kooperatifçilik sayesinde yerel kalkınmanın sağlanabileceğini de açıklamalarına ekledi.

Seferihisar Belediye Başkanı Soyer ise yapmış olduğu açıklamalarında, bölge halkı tarafından proje için ortaya koyulan sermayenin misli ile kendilerine geri döneceğini, belediye olarak tüm güçleri ile projenin arkasında olduklarını ve bu sayede bölgede temiz bir enerji üretimi gerçekleştirilmiş olacağını dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri