,
Ekonomi

Köyüne Geri Dönene 300 Baş Hayvan Desteği!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hayata geçirilecek olan köye geri dönüş projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Palandöken, sistemin sağlıklı uygulanması halinde et ithal edilmesinin tamamen önünün kesileceğini belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 baş damızlık koyun verilmesi, asgari ücret bağlanması ve sigorta desteği sunulması yönündeki çalışmaların Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir destek olduğunu, bu proje sayesinde Türkiye’de ithal etin tamamen biterek, et ihraç edebilecek konuma geçileceğini ifade etti.

İşsizlik Oranı İçin Kalıcı Çözüm!

Hayata geçirilecek olan projenin işsizlik oranı için de önemli bir çözüm olduğunu ifade eden Palandöken, Türkiye’de yılda ortalama 1 milyon 200 bin ton et tüketildiğini, bu etin ise 300 bin tonluk kısmının ithal edildiğini ifade etti. Hayata geçirilecek olan proje sayesinde vatandaşların iş sahibi olacağını, kişi başı düşen gelir durumunun yükseleceğini ve işsizlik oranının düşeceğini ifade eden Palandöken, Türkiye nüfusunun sadece yüzde 7,5’inin köy ve beldelerde ikâmet ettiğini, bu proje sayesinde ülke genelinde binlerce ailenin de köyüne geri dönebileceğini belirtti.

Et Fiyatlarını Düşürüp, İthalatı İhracata Dönüştürmek İçin Önemli!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hayata geçireceği projenin Türkiye ekonomisi ve Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen TESK Başkanı Palandöken, düzenleme sayesinde köyden şehre göçün tersine döneceğini, vatandaşa uygulama kapsamında sunulacak desteklerin, geçmişte uygulanan benzer projelere eklenmesi gerektiğini, köyden şehre göç ile mücadele alanında hayata geçirilen çalışmaların, köye dönüş projeleri ile birleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Köy nüfusunda yaşanacak artışın önemli bir denge olduğunu, köye dönüş projelerinde olan yaş sınırlamasının kaldırılmasının da ivmeyi güçlendireceğini, vatandaşların köyde yaşama teşvik edilmesi konusunda projelerin hayata geçirilmesi aşamasında hayvancılığın ve tarımın ön plana çıkartılmasının önemli bir ivmelenme kaynağı olacağını ifade eden Palandöken, bu durumun et fiyatları başta olmak üzere hayvansal ürünler için önemli bir fiyat düşürücü etki olduğunu ifade etti.