Gündem

KPSS Ne Zaman Yapılıyor?

Kamu personeli olarak çalışma hayatına geçmek isteyen kişilerin yolu mutlaka Kamu Personeli Seçme Sınavından geçmelidir. Pek çok türe bağlı olarak yapılan bu sınav, müracaat edilen alana bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bunlar ise; genel kültür, yabancı dil, iktisat, maliye, muhasebe, uluslararası ilişkiler, istatistik, kamu yönetimi gibi çeşitli alanlardan oluşur. Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak adlandırılan sınavlar ise, sınava giren herkesin katılması gereken bölümlerden biridir. Sınavın türlerine göre de KPSS ne zaman yapılıyor sorunun cevabı farklılık gösteriyor.

KPSS Ne Zaman Yapılıyor?

KPPS tarihleri ise Haziran ayının sonu veya Temmuz ayının ilk zamanlarında yapılır. Bu zamanlarda haftasonu olarak belirlenmiş durumdadır. Sınav için başvuruların alınması ise, Mayıs ayında başlar.  ÖSYM tarafından adaylara yönelik farklı bir sınav sistemi oluşturulmuştur. KPSS/1 ve KPSS/2 olarak belirtilen sınav türlerinin biri her yıl boyunca yapılırken, diğeri ise sadece iki yılda bir olmak üzere yapılır.

KPSS’ye Kimler Girebilir?

KPSS Ne Zaman Yapılıyor?, KPSS’ye kimler girebilir sorusu pek çok insanın merak ettiği konuların başında geliyor. Özelikle kendileri için iyi bir gelecek tasarlamak isteyen kişilerin yolu mutlaka bu sınavdan geçiyor. KPSS için belli grupların uygun olduğunu belirtmek gerekir. Aşağıdaki durumlara sahip olan kişiler rahatlıkla belirtilen KPSS sınav türüne girebilir.

  • Ortaöğretim (Lise veya dengi okullardan mezun olanlar KPSS/2’ye girebilir)
  • Ön lisans (İki yıllık meslek yüksekokulu veya açık öğretim mezunları KPSS/2’ye girebilir)
  • Lisans (Dört yıllık yükseköğretim için KPSS/1 sınavına girilebilir)

Sınava mezun olanlar veya mezun olabilecek konumda bulunan kişiler katılabilir. Yüksek lisans veya doktora derecesi bulunan kişiler, başvurularını sadece lisans diploması alanına göre yapabilir. Daha sonra atamalar üzerine tercihler yapıldığında, bu durum adaylar tarafından mutlaka hatırlanmalıdır.

KPSS Nasıl Yapılıyor?

KPSS/1 sınav türü Cumartesi ve Pazar olmak üzere, sabah ve öğleden sonra dört oturum şeklinde yapılır. Cumartesinin sabah sınavında öncelikle Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri verilirken, bunla için belirli bir süre tanınmıştır. Daha sonraki süreçte Yabancı dil sınavına girecek olan kişiler için, ilgili kitapçık verilerek farklı cevap anahtarları üzerinden bunların cevaplanması istenir.

Yabancı dil sınavına girecek olan kişiler için, herhangi bir öğrenim düzeyinde ayrım yapılmaz. Cumartesi sabah oturumuna katılan adaylar için kendi öğrenimlerine bağlı olarak testler verilir. Diğer adaylar içinde aynı şekilde genel kültür ve genel yetenek testi alması mümkün olacaktır. Lise öğrenimi görmüş kişiler için bu seviyede, ön lisans ve lisans eğitimi almış kişiler için buna özel bir seviye sunulur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri