Gündem

KPSS’den Yüksek Puan Alan Kesin Memur Olur Mu?

Kamu kurumlarında istihdam edilecek olan adayları belirlemek için, Kamu Personeli Seçme Sınavı çok büyük bir önem kaplıyor. Sınava ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları başvuruda bulunabilir. Herkesin çok merak ettiği bir soru bulunuyor. KPSS’den Yüksek Puan Alan Kesin Memur Olur Mu?

KPSS’den Yüksek Puan Alan Kesin Memur Olur Mu?

Lisans bölümündeki en düşük puan atamaları 58 olurken, ön lisansta atamalar 70, ortaöğretimdeki atamalar ise 84 puan oluyor.Bu puanlardan daha düşük olmak üzere bir puan alan adayların ise işleri biraz daha zor oluyor. Özellikle memur alımlarında önemli bir yerde bulunduğundan dolayı, bazı vatandaşlar puan durumunu çok fazla sorgulamaya başlamış durumdadır.

KPSS’den yüksek puan alınınca memur atamalarının olup olamayacağını merak ederler. Bu konuda yüksek puan alınsa bile, atamaların kesin olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü belirli kıstaslara bağlı olarak memur atamaları gerçekleştiriliyor, bunların dışında kalan kişiler için atamaların olması mümkün değil.

Kadrolara Yerleştirilmeli

Adaylar sahip olduğu puana, tercihe ve kadroya bağlı olmak üzere yerleştirilirler. Yerleştirme önceliği ilk olarak yeni mezun olmuş kişilere verilmektedir. Diploma tarihinde yer alan mezuniyet yılı bu nedenle önemli şeyler arasında bulunur. Yerleştirme yapıldıktan sonra, sınava girmiş olan adaylara sınavla ilgili olan sonuçlar elektronik ortamda bildirilmiş olacaktır.

KPSS’den Yüksek Puan Alan Kesin Memur Olur Mu? KPSS’den yüksek puan almak, kamu kurum ve kuruluşlarda görev almaya yetmeyecektir. Başvurularda bazı kişiler tarafından bu durum uzun süreden beri bu şekilde biliniyor. Ancak durumun bu konu ile uzaktan yakından ilgisi olmayıp, sadece puanla atamaların olduğu bilgisi yanlıştır. Kurumlar için yeterli koşulları karşılamamış adaylar, kadro konusunda bütün hakları kaybedebilir.

Düşük Puan Alan Memur Oldu

Konuya ilişkin uzmanlar Kamu Personeli Seçme Sınavına özel olarak pek çok yanlış bilginin ortada dolandığını bildirildi. Bu zamana kadar konuyu tam olarak araştırmayan adaylar ise, konunun aslında zor taraflara sürüklenmesine neden olabiliyor. Geçmişteki zamanlarda MEB tarafından açıklanan sonuçlara göre sınavdan düşük puan alan kişiler bile, memur olarak atandı. Atamaların içinde 50 alarak memur olan bile vardı.

Avantajlı Bölümler

Lise veya üniversite mezunlarının girebileceği sınavda bazı kriterlerde önemli bir yer kaplıyor. Özellikle düz lise mezunlarının bu sınava girmesinden sonra, taban puan arayışları çok yükseğe çıkıyor. Bu kişilerin sınavda başarılı bir sonuç elde edebilmesi için, oldukça iyi bir puana sahip olmaları gerekir. Bunun yanında sağlık meslek liseli olan adaylar için bu durum tam tersi. Bu kişiler diğerlerine göre bu durumda biraz daha avantajlı olarak görülüyor.