Ekonomi

Kredi Almak İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekir?

Kredi hizmetinden yararlanabilmek için, düzenli bir gelire sahip olmak ve bunu belgeleyebilmek şarttır. Özellikle vatandaşların bu konuda akıllarına kredi almak için ne kadar maaş almak gerekir  gibi konular sıklıkla gelmektedir.

Kredi Almak İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekir?

İstenen kredi tutarı ve maaş arasında bir dengenin olması, bankalar tarafından istenen konulardan biridir. Özellikle düzenli bir gelire sahip olan ve kredi notu yeterli olan kişilerin kredi alma ihtimalinin her zaman olduğunu belirtmek gerekir. Düşük bir maaşa sahip olan kişilerin, bu konuda belirli limit sınırlamaları yaşadığını bildirmek gerekiyor.

Aylık Taksit ve Gelir Oranı

Kredi türlerinde kredinin aylık taksit oranı, almış olduğunuz aylık maaşa göre belirlenmektedir. Aylık taksitin maaşınızın %60’ından daha fazla olmaması gerekir. Yani 2 bin TL maaş alan bir kişinin, ödeme yapacağı en fazla aylık taksit 1.211 TL olacaktır. Bu taksiti aşan bir şekilde kredi alması mümkün değildir. Bu şekilde ihtiyaç, konut veya araç kredisi alma hakkına sahiptir. Bunun yanında gayrimenkul sahibi olan kişilerin almış olduğu kredi tutarını arttırabilme gibi bir imkânı bulunur.

Asgari Maaşla Kredi Çekmek Mümkün mü?

Kredi almak için ne kadar maaş almak gerekir? Düzenli bir gelire sahip olan ve bunu belgeleyebilen herkes kredi çekebilir. Asgari ücretle çalışan kişilerde kredi çekerek, kendi bütçelerine göre bunu ödemeye başlayabilirler. Yalnız bu kişiler diğerlerine nazaran daha düşük bir maaş aldığından dolayı, toplam tutarı çok yüksek olan bir kredi almaları mümkün olmayacaktır.

En fazla 20-25 bin TL aralığında bir kredi imkânı bu kişiler için oluşur. Bu durumda bankadan bankaya göre farklılıklar taşımaktadır. Öte yandan asgari ücretlinin kredi alabilmesi için, finansal geçmişi, düzenli iş geliri, çalıştığı yer, mevcut borç durumu gibi pek çok konu dikkate alınır. Bu durumlar incelendikten sonra ise, konu hakkında kesin bir karara varmak mümkün olacaktır.

Kredi Almaya Engel Olan Durumlar

Her ne kadar günümüzde bankalar düzenli bir gelire sahip olan kişilere kolay kredi yolunu açsa da, bu durum herkesi kapsamaz. Bazı kişiler iyi bir gelire sahip olsa bile, kredi imkanından yararlanmak için uygun olmayacaklardır. Özellikle daha önceki zamanlarda bankalara borçlu durumda olan kişiler, aylık ödemelerde aksaklık görülen kişiler, kredi notu çok düşük ve düşük olan kişiler vs. bu hizmetten yararlanamama ihtimali olan kişiler olarak ön plana çıkar. Bu nedenle iyi bir gelire sahip olduğundan dolayı, kesin olarak kredi alma ihtimalinin oluşacağını söylemek yanlış olur.