Ekonomi

Kredi Başvurusunda Kefil İsteniyor mu?

Bankalar, geçmiş zamanlarda kefilsiz bir şekilde kredi alınmasına izin vermiyordu. Hatta genel olarak iki kefil istenirdi. Dünya genelindeki bankacılık anlayışı zamanla Türkiye’yi de etkiledi. Öte yandan dünya üzerindeki para miktarında çoğalmalar yaşanınca, kredi alabilmek daha kolay bir hale gelmiş oldu. Artık teminatsız ve kefilsiz bir şekilde kredi alımının yolu bu şekilde açılmış oldu. Bankalar günümüzde kefilsiz, belgesiz, ipoteksiz şekilde kredi vermeye başladı. Peki kredi başvurusunda kefil isteniyor mu? Hangi durumlarda gerekir ve benzeri gibi soruları detaylı inceyelim…

Bu tarz rahat ve sorunsuz bir ortam oluşmasına karşılık, halen bankalar tarafından bazı kişilerden kefil istenmeye devam edilmektedir. Aslında kredi başvurusu sırasında kefil istenmesinin altında önemli durumlar yatıyor.

Kredi Başvurusunda Kefil İsteniyor mu?

Kredi başvurusunda kefil durumu nadir olarak gözükmektedir. Bu şartları taşıyan kişilerin, kredi alabilmesini sağlamak adına kredi notu yüksek olan bir kefil ihtiyacı doğar. Bu şekilde bankalar vermiş olduğu krediyi güvence altına almak isterler.

Gelir Durumu

Kredide kefil istenen haller arasında, gelir durumu belirsizlikleri vardır. Bir kişinin düzenli olarak çalışma hayatı bulunuyorsa, kendisinin düzenli bir geliri varsa, ancak bu durumu belgeleyemiyorsa bu durumda kefil istenecektir. Aynı zamanda mevsimlik olarak çalışan kişiler veya tarımla ilgilenen kişilerde aynı şekilde kredi engeline takılabiliyor. Yani düzenli bir gelire sahip olduğunuz halde bunu bankanın istediği şekilde belgelendiremezsiniz, sizlerde kefil engeline takılabilirsiniz.

Düşük Kredi Notu

Hangi durumlarda kefil istenir soruları kredi almak isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorular arasında yer alıyor. Kredi notunun kredi alabilmek için ilk önemli durum olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer düşük ve orta seviyede bir kredi notuna sahipseniz, banka tarafından zaten riskli grubunda bulunursunuz. İşte bankalar bu konudaki riski ortadan kaldırabilmek adına sizden kefil isteyecektir. İyi bir finansal geçmişe sahip olan kefil bulamadığınızda ise, kredi alınmasının mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor.

Devam Eden5 Borçlar

Şu anda bir kredi veya kredi kartına dair borcu bulunan kişiler için kefil söz konusu olabilir. Bu tarz kişilere kredi vermeden önce, bankalar ödemeyi tamamen garanti altına almak ister. Bu nedenle bu kişilere zaten borçları olduğundan dolayı, kefilsiz olarak kredi vermezler. Bu şekilde onların ödeme güçlerinin aşılmasına ve kredi ödemelerinin aksamasına da engel olunacaktır.

Sadece yukarıdaki haller için kredi başvurusunda kefil istenmektedir. Kredi konusunda diğer kişilerin sorunsuz bir şekilde kredi alabilmesi mümkün olur. Tabi bu kişilerin kredi notunun yüksek olmasının arandığını belirtmek gerekir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri