Ekonomi

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlamaktadır?

Alacaklı ve borçlu arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle icra takibi başlatılabilmektedir. Alacaklı ile borçlu arasındaki ilişkiler İcra ve İflas Kanunu’nca düzenlenmektedir. Özellikle bankalar aracılığıyla kullanılan krediler nedeniyle icra takibi sayısı oldukça fazladır. Bu süreçte kredi kullananlar ile kredi sağlayıcılar arasında önemli dayanaklar bulunmaktadır.  Taşıt, ihtiyaç, konut veya ticaret kredileri alan ve borcunu  çeşitli sebeplere bağlı olarak ödemeyen borçlulara yönelik icra takibi başlatılması söz konusu olabilir.Kredi alan kişilerin kredi sözleşmelerinde belirtiler şartlar çok önem taşımaktadır. Kredi ödemeleri esnek olabileceği gibi sabit vadeler halinde de olabilmektedir. Kredi sözleşmesinde bulunmuş olduğunuz taahüte mutlaka uymanız gerekir. Sözleşme kredi kullanıcılarını bağlayıcı bir nitelik taşımaktadır.

 

Kredi Ödemeleri İcraya Hangi Aşamada Düşmektedir?

Kredi taksitlerinden birinin aksaması halinde icra takibinin başlaması söz konusu olmamaktadır.  Borcunuzu ödememeniz halinde banka sürekli hatırlatmalarda bulunmaktadır.  İlk taksiti ödememeniz halinde banka sadece hatırlatmada bulunmaktadır. İlk taksiti aksattıktan sonra ikinci taksiti de aksatırsanız banka size daha ısrarcı bir tavır sergiler ve ödemelerinizin aksadığını belirtir. Ödeme yapmamanız halinde borcunuzun takibe düşme riskini sizlere hatırlatır. İkinci taksiti ödeme günü sona erdikten sonra banka tarafından noter kanalıyla sizlere kredi borcunuzu ödemeniz için bir ihtarname gönderilecektir.  Böyle bir durumla karşı karşıya kalan borçluların kredi notunda önemli ölçüde düşme meydana gelecektir. Tüm bu süreç devam ederken kredinizin üçüncü taksitinin ödeme günü gelir ve siz hala hiçbir ödeme yapmazsanız krediniz banka kanalı ile kredi takip bölümüne geçmektedir.  Banka bu süreçte müşterilerini sık sık arar. Borcun ödenmesini söyler. Eğer hala borcun ödenmemesi söz konusuysa banka krediniz ile ilgili dosyanın avukata devredileceğine dair sizi bilgilendirir.

 

 

 

Kredi İcra Takibinde Neler Yapılır?

3 ayın sonunda borcunuzu hala ödeyemediyseniz bankaya gidip yapılandırma talebinde bulunabilir ve borçlarınızı tekrar taksitlendirme şansına sahip olabilirsiniz.  Bazı durumlarda müşteriler bankadan süre isteyebilir. Bu şekilde dosyanın avukata gönderilme sürecini daha da geciktirebilirsiniz.  Ancak bu süreçte kredi faizinin işlemeye devam edeceğini unutmamalısınız. Kredi borcunuzu ödemeniz için gün istemeniz halinde bu süreci ancak 30 gün öteleyebilirsiniz. Tüm bu sürece rağmen hala borcunuzu ödemediyseniz dosyanız avukata devredilir. Bankanın dosyanızı avukata devretme süresi maksimum 15 günlük süreyi alır. Avukat tarafından da borçlu aranır ve borcu ödemesi istenir. Dosyanızın icraya verilmesini istemiyorsanız avukatla pazarlık yapabilir ve ödeme konularını görüşebilirsiniz.  Avukatla herhangi bir uzlaşma sağlayamazsanız İcra Müdürlüğü tarafından borcunuzun ödenmesi istenir ve borçluya 7 günlük süre verilir. 7 günlük süre içerisinde avukatla anlaşabilirsiniz. Eğer 7 günlük sürenin ardından borcunuzu hala ödemezseniz Uyap kanalı üzerinden avukatlık bürosu borçlunun mal varlıklarını tespit eder.   Tüm mal varlığınız üzerine icra kararı aldırılır ve icra emri meydana gelmiş olur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri