Ekonomi, Gündem

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma | Kredi Kartı Aidatı İade Taktikleri

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartı ekstrenizi ödemenizin ardından kullanılabilir bakiyenizin normal olmadığını görebilirsiniz. Bu durum genel olarak aidatla ilgilidir ve kredi kartı aidatını geri alma konusu biraz sorunlu bir süreçtir. Bankalar bu aidatı geri iade etmemekte fazlasıyla direnebilir ve sizi en son pes ettirerek, kart aidatının iadesini gerçekleştirmeyebilir.

Kart aidatının geri iade edilmesi konusunda tüketicinin kararlı olması ve hatta işin sonunu kartı kapattırmaya kadar götürebilir. Kartı kapattırma yöntemi sizin için iyi bir çözüm olmayabilir ancak merak etmeyin, bankalar birkaç gün sonra sorunun çözümü için size olumlu yönde geri arayabilir. Öte yandan hiç böyle bir süreçle uğraşmayarak, direkt olarak kredi kartı aidatı olmayan kredi kartlarından veya bankalardan da faydalanılabilir. Yalnız birçok banka bu konuda size pek bir bilgi vermeyeceği için aidatlı kartlardan kullanmanızı sağlayabilir. Peki, kredi kartı aidatı geri alma işlemi nasıl gerçekleştirilir? Tüketicilerin kart iptaline kadar gitmesi gerekir mi? Kredi kartı aidatı yasal mı?

kredi kartı aidatı yasal mı

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Geçmişe bakıldığında, bankalar ve kredi kartı kullanıcıları arasında bu konuyla ilgili ciddi bir çatışmanın olduğu net bir şekilde görülebilir. Kredi kartı kullanıcıları çeşitli şekillerde haklarını aramışlardır ve bazıları kart aidatını alabilmiş, bazılarının ise her türlü yoldan olumsuz yanıt alması söz konusu olmuştur. Hal böyle olunca BDDK duruma el atarak ve yargıtay kararıyla birlikte konu net bir sonuca bağlanmıştır.

2014 yılında önce bankaların kredi kartı aidatı alması söz konusu değildi ancak 2014 yılından itibaren yapılan düzenleme ile bankalar kredi kartı aidat kesintisini yasal olarak yapabilirler. Bu konuda bazı şartlara uyması gereken bankalar, kredi kartı aidatı geri alma konusunda biraz daha avantajlı bir konuma gelseler de kredi kartı aidatı halen daha geri alınabilir.

Kredi kartı aidatı yasal bir işlem olarak nitelendirildiği için bankaların da kredi kartı aidatı olmayan ürünler çıkarmaları zorunlu bir hal aldı. Artık tüketiciler kredi kartı alırken, ister kredi kartı aidatı olan isterlerse de kredi kartı aidatı olmayan ürünlerden yararlanabilirler. Kredi kartları arasında fark oluşturan bu durum, haliyle faiz oranlarına da yansıdı. Bu nedenle bazı kredi kartı ürünlerinin faiz oranlarının aidat olması nedeniyle düşük, bazı kredi kartlarının ise aidat olmaması nedeniyle yüksek olduğu görülebilir.

Bu durum bankalar arasında farklılık gösterebilir ve her bankada aidat olan veya olmayan kart arasındaki faiz oranı farklı olmayabilir. Bu nedenle tüketicilerin iyi bir şekilde araştırma yapıp, kredi kartı ürünü tercih etmeleri gerekir. Peki, tüketici aidatı olan kart almak zorunda kalıp, yapılan kesinti sonrasında kredi kartı aidatı geri alma işlemini nasıl yapabilir?

Kesilen Kredi Kartı Aidatı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartının geri aidatı konusunda bankalar müşterilerini çok taviz vermemeye çalışırlar. Tüketici iade istediğini belirtse de banka herhangi bir şekilde iade gerçekleştiremeyeceğini belirtebilir. Genel olarak bankalar herhangi bir şekilde ücret iadesi gerçekleştirmezler.

Kredi kartı aidatı yapan bankalar ise bazı şartlar sonucunda iadeyi gerçekleştirirler. Bu şartlardan biri de kartın 1 sene boyunca kapatılmaması şartıdır. Eğer kartınızı 1 yıl boyunca kullanıma kapatmama sözü verirseniz, bankalar kredi kartı aidatının geri iade işlemini gerçekleştirebilir. Bu süre zarfında kartı kapatmanız durumunda ise iade ücreti tekrar kartınızın borcuna yansıtılır.

Bazı bankaların ise kredi kartı aidatının iadesi konusunda otomatik ödeme talimatı vermeniz gerektiği yönünde bir baskısının olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir 1 veya 2 faturanızı kredi kartınızın otomatik ödemesine bağlamanız ve bu durumu  1 yıl boyunca sürdürmeniz sözü sonucunda kartınızın aidat ücreti iade edilebilir. Peki, herhangi bir şart veya söz istemeyen, ücreti herhangi bir şekilde iade etmeyeceğini belirten bankalar karşısına ne yapmak gerekir?

kredi kartı aidatı geri alma yöntemleri

En Etkili Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yöntemi: Kredi Kartı İptali

Kredi kartı aidatı geri alma işlemi yapmanız için bankaya başvurduğunuzda şartsız koşulsuz red cevabı alabilirsiniz. Bu durumda telefondaki müşteri temsilcisine kartınızı kapatmak istediğinizi belirtin. Yüksek bir ihtimalle müşteri temsilcisi kart aidatınızın puan veya birtakım kampanyalara dönüştürülebileceğini belirtir. Bu durumda ise yapmanız gereken tek şey, aidat ücretinin tamamının iade edilmesini talep etmek ve bu konuda ısrarcı olmak.

Yapmış olduğunuz ısrarlar sonucunda yine olumsuz cevap alırsanız, kredi kartınızı tereddütsüz iptal edin ve telefonunuzun birkaç gün sonra banka tarafından aranmasını bekleyin. Bankalar kredi kartı aidatı konusunda herhangi bir şekilde ücret iade etmek istemese de müşterisini kaybetmemek için kartın iptali durumunda tekrar sizi arayarak kartı neden iptal ettiğinizi sorarlar. Sebebinin “kredi kartı aidatı” olduğunuz belirtmeniz durumunda ise size ücret iadesi gerçekleştirebileceklerini belirtiler. Bu yöntem sayesinde kesin olarak kredi kartı aidat kesintisini geri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma E Devlet

Kredi kartınızdan kesilen aidatı iptal yoluyla da alamadıysanız, e-devlet üzerinden yapılan başvuru sorunu kısa süre içerisinde çözer. Öncelikle bankayla görüşüp, tutarın geri iade edilmeyeceğine dair bir belge almanız gerekir. Bu belge için şubeleri, internet bankacılığı canlı destek ve mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Belge aldıktan sonra ise kredi kartı aidatı geri alma e devlet seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Öncelikle e-devlete giriş yapmanız, e-devlet şifreniz yoksa da PTT’den almanız gerekmektedir. Alınan şifrenin ardından e-devlete giriş yapılmalı ve arama kısmına “TBB bireysel müşteri hakem heyeti” metnini girmelisiniz. Ardından ilk çıkan seçenekteki bölüme girip, metin kısmına güzel bir dilekçe yazıp, kredi kartı aidatı geri alma talebinizi oluşturmalısınız. Kısa süre içerisinde sonuçlanan dilekçede aidat ücretinin geri ödendiğini görebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı aidatı geri alma dilekçe örneği ile en uygun dilekçeyle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri