,
Ekonomi

Kredi Kartlarında Türkiye Avrupa’yı Solladı!

İnternetten yapılan kartı ödemelerde bu sene rekora ulaşıldı. Türkiye hem banka kartlarında hem de kredi kartında Avrupa ülkelerini solladı.

2018 Ocak döneminin sonu itibari ile 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere 196 milyon kart ile Avrupa’da en fazla karta sahip olan ülke Türkiye oldu.

BKM verilerine göre, Avrupa’da en fazla karta sahip olan ülke İngiltere. Banka kartı olarak incelendiği zaman ise Almanya ilk sırada yer alıyor. Ancak bu sene Türkiye her ikisinde de ilk sırada bulunuyor. Kart kabul noktasında yaklaşık olarak 2,4 milyona tane kabul noktasıyla Avrupa’da en fazla terminali olan İtalya’nın önünde de Türkiye bulunuyor.

Kartlı Ödemeler Artışa Devam Ediyor

Geçen sene kartlı ödemelerde yüzde 15 artış görüldü. 2018 yılında bu büyüme sürüyor. 2017’nin ocak döneminde kartlı ödeme miktarı 49,9 milyar liraydı. Bu sene bu rakam 60,7 milyar liraya çıktı. Aynı dönemde banka kartı ile yapılan ödemede yüzde 44 oranında, kredi kartı ile yapılan ödemede ise yüzde 20 oranında yükselme görüldü.

Kartlı MTV Ödemeleri 10 Milyar Liranın Üzerinde!

Genç nüfusta meydana gelen yükseliş, teknolojinin gelişmiş, dijital dönüşüm yaşanması sebebi ile son 5 senelik dönemde en yüksek büyüme görülen internetten yapılan kartlı ödemeler oldu. Ocak ayında MTV’ye internetten yapılan kartlı ödemelerin tutarı ise 10 milyar liranın üzerine çıktı.

Geçen sene internetten ödemelerin kartlı ödemeler içindeki payı yüzde 14,5’ti. Bu sene bu oran yüzde 16,4’e çıkarak rekora ulaştı. 14 Şubat haftasında kuyumculuk sektöründe kartlı ödemeler 365 milyon liraya yükseldi. Bu tutar geçen seneye göre yüzde 16 arttı.

Hem kart hem de kart kabul noktası kapsamında Türkiye’nin Avrupa 1.si olduğunu söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, genç nüfusun ekonomik potansiyeli ile sahip olduğu gücün yüksek olduğunu, bu nedenle de bu payların daha yüksek olmasının mümkün olduğunu söyledi.