Ekonomi

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından meydana getirilen kişilerin ödeme performansını ortaya çıkaran bir puan türüdür. Bu şekilde uzun yıllar boyunca, kişilerin kredi ve kredi kartı hizmetlerini nasıl kullandığı açık bir şekilde görülebilir. Günümüzde bankalara kredi talebinde bulunan kişilerde ilk olarak bakılan konu olmaktadır. Kredi notu düşük bir seviyede olan kişiler, otomatik sistem tarafından reddedilir. Peki kredi notu neden düşer?

Kredi notunun düşük olması, kişilerin acil nakit ihtiyaçlarına ulaşmasına engel olmaktadır. Durumun böyle olması ise, kredi notunun mutlaka yükseltilmesi gerektiğini haber eder. Genel olarak kredi notunu düşüren ve vatandaşların kredi alabilmesine engel olan durumlar bulunmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

  • Zamanında Yapılmayan Ödemeler

Kredi notunu düşüren nedenler arasında en önemli konu, kişinin sahip olduğu ödeme planıdır. Eğer bu alanda sık sık sorunlar meydana geliyorsa, haliyle bu durum bir süre sonra kredi notuna da etki edecektir. Zira kredi notunu yükseltmek için en önemli faktör “düzenli ödeme” sistemi olmaktadır. Bu bakımdan kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, KMH ödemeleri gibi pek çok konuya karşı dikkatli olmak gerekir. Sistemin algısına göre, bir günlük gecikmeler bile kişiyi riskli göstermeye yetecektir.

  • Mevcut Borç Durumu

Kredi notunun düşmesine neden olan diğer önemli durumlar arasında, kişilerin sahip olduğu borç durumları vardır. Bu mevcut borç durumu %35 oranında kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi borcunun azalması ise, kredi notunun çok hızlı bir şekilde artmasına neden olacaktır.

  • Yeni Alınan Krediler

Yeni kredi alan kişiler banka tarafından riskli bulunabilir. Bu riski ortaya çıkaran şey ise, ilk taksitin geç bir şekilde yatırılmasıdır. İlk taksit ödemesi zamanında yapıldığında, kredi notunda da yükselmeler meydana gelir. Ancak yeni alınan kredilerin kredi notuna etkisi %11 civarındadır. Yani en fazla kredi notunun yükselmesi bu seviyelerde olur. Diğer durumlar için vatandaşların başka çalışmalara girişmesi gerekecektir.

  • Kart Limiti

Kart limitine dikkat edilmemesi, kredi notuna etki eden şeyler arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle yeni kredi almış kişilerin bu konuda özenli davranması gerekecektir. Başlangıç aşamasında limite dikkat etmek kredi puanına olumsuz etki yapabilir. Ancak bu durumun değişmesine neden olan şeylerde bulunmaktadır. Örneğin kredi kartının düzenli ve aktif bir şekilde kullanılması, zamanında yapılan kredi kartı ödemeleri gibi durumlar kısa sürede kredi notunun yükselmesine neden olan şeyler arasında bulunur. Bu durumda kredi kartı kullanan kişiye düzenli olarak farklı sorumluluklar yüklemektedir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri