Ekonomi

Kredi Notu Nedir? Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kişilerin finansal geçmişini ortaya çıkaran bir puan türüdür. Bu şekilde daha önceki zamanlarda, kredi ve kredi kartı hizmetlerinin kullanımına yönelik bilgiler sunar. Geçmiş zamanlarda kişinin banka ile olan ilişkilerini anlatması açısından, önemli bir konudur.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notuna bakarak, olası risk durumu tam anlamıyla ortaya çıkarılır. Bu çıkan sonuçlara göre finansal talepleriniz buna göre değerlendirmeye alınacaktır. Günümüz teknolojisinde artık kredi notuna göre hareket edecek otomatik bir sistem kurulmuş durumdadır. Bu sistem sayesinde kredi notu incelenerek buna yönelik, kredi alıp alamayacağınız dakikalar içinde ortaya çıkar. Bu sayede hem zamandan tasarruf edilirken hem de müşterilerin sonuca daha kolay bir şekilde ulaşılması sağlanır.

Kredi Notu Grupları

Kredi notunun belli bir çerçeve içinde değerlendirildiğini belirtmek gerekiyor. Banka personelleri sahip olduğunuz bu gruplara göre, kredi alıp alamayacağınızı ortaya çıkaracaktır. Bu gruplar ise şu şekilde sıralanır:

  • 0-699 çok riskli
  • 700-1099 az riskli
  • 1100-1499 orta
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi

Bütün bankalar kredi verirken bu tabloya göre hareket etmektedir. Tablo üzerinde bulunan çok riskli ve az riskli grubu hiç değerlendirmeye bile alınmadan kredi talebi reddedilir. Orta seviyesinde bulunan kişiler kefil sayesinde kredi çekebilirler. İyi ve çok iyi seviyesinde olan kişilerin ise, sahip oldukları kredi notu sayesinde kredi alabilme ihtimali her zaman vardır.

Kredi İçin İste21nen Kredi Notu

Kredi notu kişiler için bir takım finansal verilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 0 ile 1900 arasında belirlenen bu puanlara göre kredi alınabilir. Kredi alabilmek için kredi notunun en az 1100 olması gerekir. Bunun yanında 1499 ile 1900 puan arasının daha rahat ve sorunsuz bir şekilde kredi alabilme ihtimali vardır. Çok riskli ve az riskli olarak tanımladığımız grupların ise, banka tarafından ne yazık ki bu tarz bir imkana sahip olmadığını belirtmek gerekiyor.

Eğer kişiler çok riskli ve az riskli grubunda bulunuyorsa, kredi alabilmek için kredi notunu yükseltme çalışmalarına başlaması gerekiyor. Bunun için kişilerin tercih edebileceği pek çok yol vardır. Bunlar sayesinde ve zamana biraz dikkat ederek, tıpkı hedefledikleri gibi kredi notunu yükseltmeyi başarabilirler. Otomatik ödeme talimatı, aktif vadesiz hesap kullanımı, zamanında kredi kartı ödemeleri gibi çalışmalar kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesine neden olacaktır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri