Ekonomi

Kredi Notu Sorgulama! Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu sorgulama, kredi başvurusu yapmadan önce, kredi sicilinin temiz kalması için oldukça önemlidir. Sahip olunan kredi notunun düşük olması halinde yapılacak başvuru için sonuçlar tahmin edilebilir.

bütün banka ve finans kuruluşları ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda borç ve ödemeler ile beraber düzenli gerçekleştirilen banka işlemlerinin sonuçlarını gösteren puan durumudur. Bankalar tarafından sağlanan kredilerde, kredi kartlarında borç ve ödeme durumlarına dikkat edilmediği hallerde kredi notu bir hayli düşmektedir. Söz konusu bu düşüş ile beraber bankalara yapılabilecek kredi ya da kredi kartı müracaatları negatif olarak neticelenmekte ve kredi faizleri ve yukarı yönlü eğilim ile sunulmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi kayıt bürosu (KKB) pek çok bankanın bir bilgi havuzu oluşturulması ile bütün vatandaşların findeks kredi notu sorgulama işlemlerinde merkez bankası tarafından gösterilecek olan neticelere n yakın neticeleri verecektir. Merkez bankası tarafından çıkarılan tüm rakamların depolanması ile kişilerin kredi notu ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen bu banka kredi notu sorgulama işlemleri yalnızca bir bankaya başvuruda bulunarak öğrenilebilmektedir. Fakat kredi kayıt bürosu ve Findeks finansal yönetim platformu aracılığıyla Findeks kredi notu sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Söz konusu bu platform ve KKB’ye kişisel bilgiler ile TC kimlik numarasını girerek kayıt yaptırılmaktadır.

Üyelik işlemleri gerçekleştirilirken güvenlik adına cep telefonu numarasına ihtiyaç vardır. Findeks’e giriş yapıldığı zaman ortaya çıkan kredi notu her ne kadar merkez bankası ile birebir uyuşmasa da, oldukça yakındır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek için öncelikle başvurulacak yerlerden biri kredi kayıt bürolarıdır. Bu notu öğrenebilmek adına ilk etapta KKB’ye üye olunması zorunludur. Sisteme üye olduktan sonra kredi notunu, diğer adı ile kredi risk raporunu öğrenebilmek mümkündür.

KKB’nin yanı sıra bankalar sayesinde de kredi notu öğrenilebilir. Bunun için de gerek banka şubelerine, gerekse de internet bankacılığına başvuruda bulunabilir. Kredi notunu öğrenebilmek adına belli miktar ücret ödemek gerekmektedir.