,
Ekonomi

Kredi Notunu Nerelerde Kullanırsınız

Kredi notunuz yalnızca yeni bir kredi almak isterken değil, hayatınızın birçok farklı alanında karşınıza çıkabilir. Bu alanların bir kısmını fark edebilirken bir kısmını ise fark edemiyor olabilirsiniz. İş başvurularında da sorgulanabilecek olan kredi notları, bankalara yapılacak iş başvuruları söz konusu olduğu zaman daha yüksek oranda sorgulanabilir.

Risk Raporları Ne Anlama Gelir?

Risk raporunuza çeşitli kurumlar tarafından düzenli aralıklar ile bakılır. Yeni bir cep telefonu satın alacağınız zaman taahhüt için uygun olup olmadığınızın anlaşılması adına kredi notunuz sorgulanabilir. Operatörler tarafından sizlere sunulan telefonlara sahip olabilmeniz için her bir firma kendine özel bir skorlama tekniği geliştirir.

Parametre olarak KKB’nin kredi skorlarından destek alınır. Ev kiralamak istediğiniz zaman da ev sahibi kredi notunuzu öğrenebilir. Kredi notu aynı zamanda araç kiralamak istediğiniz zamanlarda da araç kiralama şirketleri tarafından araştırılabilir. Özellikle taksitli alışverişler söz konusu olduğu zaman kredi notları değerlendirilir ve bu doğrultuda adımlar atılır.

Kredi Notunu Belirleyen Temel Parametreler Nelerdir?

Güvene dayalı bir işe imza atılacağı zaman ilerleyen süreçlerde problem ortaya çıkmaması için kredi skorlarına sık sık bakılır. Farklı kişilerin kredi skorlarının sorgulanabilmesi için kişinin onayına ihtiyaç duyulur. Bu durumda herkesin kredi notunu görebilme imkanı söz konusu değildir.

Kredi notların bireylere özel olarak farklı parametreler eşliğinde ortaya çıkarılır. Bu sebeple, sistemden bakarak kredi notunuzun neden düştüğünü ya da neden yükseldiğini profesyonel bir şekilde araştırmanız gerekebilir. Profesyonel danışmanlık hizmetleri de bu noktada ortaya çıkanlar arasındadır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme İşlemi

Kredi notlarının ne şekilde hesaplandığına dair net bir algoritma ortada yok. Fakat genel olarak Findeks üzerinden bazı bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Kredi notu, ödemelerinizi geciktirdiğiniz zamanlarda düşebilecek yapıdadır. Ödemeler geciktiği an Kredi Kayıt Bürosu’na bankalar tarafından gecikme bildirimi yapılır. Gecikme bildirimi ulaştıktan sonra kredi notunuz negatif yönde etkilenmeye başlar.

Hayatınızın her alanında karşılaşabileceğiniz kredi notunuzu yüksek tutmanız finansal hayatınızı düzenli şekilde devam ettirebilmeniz açısından önemlidir. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye düşünüyorsanız Findeks’ten yararlanabilirsiniz.