Ekonomi

Kredi Ödemelerinde Aksaklık Olursa Ne Olur?

Kredi alan kullanıcılar tarafından, kredi ödeme planı yanlış bir şekilde planlanabilir. Gelir ve gider dengesinde yaşanan sorunlardan dolayı, kredi ödemelerinde aksamalar yaşanabilir. Bazen kredi ödemelerinde gecikmeler yaşanırken, bazen de aylık taksitler ödenememeye başlar. Kredi ödemelerinde aksaklık olursa ne olur? Bu durumda bankalar tarafından belirlenen bazı maddelerin uygulandığını belirtmek gerekiyor. Her banka için geçerli olan bu sürecin uzun süre boyunca devam etmesi, pek çok sorunu ortaya çıkarıyor.

Kredi Ödemelerinde Aksaklık Olursa Ne Olur?

Kredi ödemelerinde aksaklıklar yaşanıyorsa ve planlanan zamandan daha geç bir zaman içinde ödemeler yapılıyorsa, o zaman gecikme faizi gündeme gelecektir. Gecikme faizi ise, faiz oranının yüzde 30’u kadardır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, aylık yüzde 1 oranında faizli bir kredi kullanıyorsanız ve kredi ödemelerinde bir gecikme söz konusuysa, o zaman gecikme faizi %1.30 oranında olacaktır. Yani kredinin faiz oranı ve gecikme faizi toplanarak, çıkan %2,30 oranında faizi ödemek durumunda kalırsınız.

Kredi ödemeleri sırasında oluşan aksamaları gören bankalar, daima olarak müşterilerle iletişime geçer. Aylık ödemenin gecikmesi durumunda müşteriye telefon, mail gibi pek çok yöntem üzerinden ulaşmaya çalışılır. Eğer ödemenin şuanda az bir kısmını yapmış durumdaysanız, bunun yine bir gecikme olarak belirlendiğini belirtmek gerekiyor. Bu durum Kredi Kayıt Bürosuna gönderilirken, kredi notunuzda bu durumdan etkilenecektir. Ancak durumun KKB’ye bildirilmesi ödemenin iki kez üst üste geciktirilmesi halinde olur.

İki Kez Üst Üste Kredi Taksitinin Ödenmemesi

Kredi ödemelerinde aksaklık olursa ya da söz konusu kişiler iki kez üst üste kredi taksitlerini ödememesi durumunda, bankaların krediyi iptal edebilme gibi bir hakkı doğmaktadır. Bunun yanında iki kez üst üste kredinin ödenmemesi halinde, banka tarafından kredinin hepsinin müşteriden alınması hakkı da doğmuş olur. Ancak bankalar genel olarak kredi ödemelerini bu şekilde ödemeyen kişiler için, takip sürecini başlatmaktadır.

Geç Ödeme Yapmak Kredi Notunu Etkiliyor

Kredi ödemeleri gecikirse olacaklar arasında, kredi notunun düşmesi de vardır. Özellikle geç ödemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin, bu tarz bir tehlike içinde bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda bu durum sicile de yansıyacağından dolayı, önümüzde zamanlarda kredi almanız biraz daha sıkıntılı olabilir. Öte yandan sicil bozulduğundan dolayı bunun toparlanması da uzun bir süreyi kapsamış olacaktır. Kullanıcıların iyi bir sicile sahip olabilmesi için, iyi bir çalışma düzenine sahip olması gerekir. Ancak bu şekilde kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanılmasını sağlayan kredi notunda iyileşmeler olacaktır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri