Ekonomi

Kredi Ödemesi Kaç Gün Gecikebilir?

Kredi alan kişiler tarafından belirli durumlara dikkat edilmemesi, kredi ödemelerinde aksaklıkların olmasına neden olabilir. Bu durumda ortaya çıkan sorunlar vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Maddi zorluklar haricinde genel olarak kredi ödemelerinde aksamaların olması mümkün değildir. Zira banka bu durumu düzenli bir şekilde müşterilerine hatırlatarak, gecikmelerin olmasının önüne geçer. Peki kredi ödemesi kaç gün gecikebilir?

Kredi Ödemesi Kaç Gün Gecikebilir?

Kredi ödemeleri kaç gün gecikebilir gibi sorular banka müşterileri tarafından bazı zamanlarda sıklıkla yinelenmeye devam etmektedir. Her banka geciken kredinin ödenmesi için 7 günlük bir süre belirlemiş durumdadır. Bu sürenin gecikmesi durumunda, kredi çeken kişi için konu can sıkıcı bir hal almaya başlar. 8. gün bu borç ödenmediği takdirde, banka tarafından işlemler başlatılmış olur. 7 günlük ödeme süresinin içinde banka tarafından pek çok kez, müşteriye ödemenin geciktiğine dair uyarı gider. Telefon, e-mail gibi pek çok yöntem üzerinden müşteri konu hakkında bilgilendirilerek ödemenin acil bir şekilde yapılması istenir. 30 günlük dönemin sonunda ise, müşteri için yasal süreç başlatılmış olur. Yasal sürecin ardından durum avukata bildirilerek takip çıkartılır. Öte yandan bu sürecin sonunda da banka tarafından haciz işlemleri başlatılmış olur.

Kredi Ödemelerinin Gecikmesi Sırasındaki Yasal Süreç

2015 yılında tüketici kredisi yönetmeliği tarafından kredi ödemesi süren kişiler için yeni bir karar gündeme gelmişti. Bu karara bağlı olarak iki kez üst üste taksit ödemesi yapmayan kişiler için, oldukça sıkıntılı bir süreç başlamış oluyordu. Zira bankalar bu durumdan sonra, müşteriden kredinin tamamını istemek için hak sahibi oluyordu. Bankalar tarafından bu durumun uygulanması ise, üç aylık dönemden sonra oluyor. Yani uzun süre boyunca ödemelerin devam etmemesi durumunda, belkide krediyi alan kişiler kendisini çok büyük bir çıkmazın içinde buluyor. Öte yandan zaten kara listeye girdiklerinden dolayı, bundan sonraki beş yıllık süre boyunca yeniden kredi alması mümkün olmuyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Olacaklar

Kredi borcu ödenmezse krediyi kullanan kişilerin ne gibi zorluklar içinde olacağı merak konusu olmuştur. Birkaç günlük gecikmelerde herhangi bir sorun gözükmezken, uzun süre boyunca yapılmayan kredi ödemelerinin sonrasında kullanıcılar için oldukça sıkıntılı bir süreç başlamış olur. Bu kişiler için haciz yolu açılırken, aynı zamanda borç yapılandırmaya giden kişiler için daha büyük sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Özellikle bu kişiler için borçlarını ödemediklerinden dolayı hapis konusu bile gündeme gelmeye başlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri