kritik-karar-masaya-yatirildi-avrupa-birligi-butcesinde-kesintiye-gidilecek
Dünya

Kritik Karar Masaya Yatırıldı! Avrupa Birliği Bütçesinde Kesintiye Gidilecek!

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jen Claude Juncker, uyum ve tarım ile ilgili harcamaların AB bütçesinin yüzde 70’lik kısmını oluşturduğunu açıkladı.

AB Bütçesinin Yüzde 70’i Bu Alanlara Gidiyor

Brüksel’de düzenlenen ve resmi olmayan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi toplantısından sonra Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, bir basın açıklamasında bulundular. Jean Claude Juncker açıklamasında Avrupa Birliği’nin bütçesinin yüzde 70’lik bölümünün uyum konusundaki ve tarım alanındaki harcamalara gittiğini, bu alanlarda kesinti yapmamaları halinde geriye kalan alanlarda yüzde 45’lik bir kesintiye gitmek zorunda kalacaklarını söyledi.

2018 Yılında Bir Anlaşmaya Varmak Mümkün Değil

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in ardından bir açıklama da Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan geldi. Donald tusk açıklamasında gerçekleştirdikleri resmi olmayan AB Liderler Zirvesi toplantısında 2020 yılından sonra Avrupa Birliği’nin bütçesinin belirlenmesi ile ilgili görüşmeler yaptıklarını, çok yıllı mali çerçeve konusunun masaya yatırıldığını, bütçe çalışmalarında hızlanmaya gidilmesine öncelik verdiklerini, 2018 yılında bir anlaşmaya varılmasının zor göründüğünü söyledi.

Pek Çok AB Ülkesi Katkı Sağlamaya Hazır

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk açıklamasında Avrupa Birliği’nin bütçesinde yasa dışı gerçekleşene göçe, savunmaya, güvenliğe ve Erasmus + programına daha çok kaynak aktarılmasının planlandığını, ortak bir tarım politikasının belirleneceğini, yatırımlara, Ar – Ge çalışmalarına ve altyapı projelerine de öncelik verileceğini, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci olan Birexit ile beraber Avrupa Birliği bütçesinde doğacak olan bütçe farklarının ortadan kaldırılması için pek çok AB ülkesinin daha çok katkı sağlama konusunda hazır olduğunu da belirtti.

Diğer Alanlarda Kesintiye Gitmek Zorunda Kalırız

AB Komisyonu Başkanı Juncker de yapılan toplantıda Avrupa Birliği’ni ilgilendiren kurumsal konuların ele alındığını, AB Komisyonu ve AB Konseyi Başkanlıklarının birleştirilmesinin de görüşüldüğünü, ancak bu konuda fikir birliği sağlanamadığını, Brexit’ten sonra Avrupa Birliği bütçesinde ortaya çıkması muhtemel farklar için 14 – 15 AB üyesi ülkenin katkı sağlayabileceğini bildirdiğini, uyum ve tarıma harcanan bütçede kesinti yapılması ihtimalinin olduğunu, bu alanlara harcanan paranın toplam bütçe içindeki yerinin yüzde 70 olduğunu, eğer bu alanlarda kesintiye gidilmezse diğer alanlarda yüzde 45 civarında bir kesinti yapılmasının söz konusu olacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri