kulupler-passolig-gelirinden-31-milyon-lira-kazanacak
Ekonomi

Kulüpler Passolig Gelirinden 31 Milyon Lira Kazanacak!

Her ne kadar ilk zamanlar tartışmalara yol açsa da Passolig kart ücretleri spor kulüplerinin önemli gelir kaynaklarından biri haline geldi.

Passolig Karttan Bu Yılın Beklentisi 31 Milyon Lira

Passolig kart ücretleri sayesinde spor kulüplerinin kasasına önemli girişler oluyor. Geçen sezon 2.8 milyon adet karttan kulüplerin kasasına toplam olarak 23.9 milyon lira girdi. Bu rakamın önümüzdeki sezon 31 milyon liraya yükseleceği düşünülüyor. 2017 – 2018 futbol sezonunda Passsolig ücretlerinden elde edilen gelirin ne kadar olduğu 2018 mayıs ayının sonunda belli olacak.

Futbol Kulüplerinin Gelir Çeşitliliği Yok

4 büyük futbol kulübü başta olmak üzere Türkiye’deki futbol kulüpleri ekonomik anlamda zor dönemler geçiriyor. Kulüplerin zor durumda olmasının en önemli nedenlerinden biri gelir elde edecek alanların az olması. Özellikle Anadolu kulüplerinin gelirlerinin yüzde 80’e yakın bölümü sadece canlı yayın gelirlerinden geliyor. Durum böyle olunca Passolig kart ücretleri her ne kadar hayata geçirildiği ilk dönemlerde büyük tartışmalara neden olsa da kulüplerin en önemli gelir kaynağı haline geldi. Canlı yayın gelirleri üç büyüklerde de yüzde 50 civarında olarak biliniyor.

Geçen Yılın Passolig Sayısı 2.8 Adet Oldu

Yeni statların yapılması ve ligdeki rekabetten dolayı daha önceki yıllara göre statlardaki seyircilerin sayısı da artış gösterdi ve futbol kulüplerinin gelirlerinde de artış oldu. 2016 – 2017 futbol sezonunda da gelirleri artmayı sürdürüyor. Sezon boyunca alınan Passolig kart sayısı 2.8 milyon adet oldu, Süper Lig ve alt liglerde yer alan 45 kulübün Passolig kart geliri 23.9 milyon lira oldu. 2017 – 2018 futbol sezonunda oluşacak olan tutar mayıs ayının sonunda netleşecek.

Gelirlerin Yüzde 47’si TFF’ye Gidiyor

Fakat şu anki Passolig kart sayısının 3.7 milyon adedi bulması düşünüldüğünde bu sezon toplam Passolig gelirlerinin 31 milyon lira seviyesinde olması bekleniyor. Bu rakam 3 büyük kulübün yıllık 6 milyon lira – 7 milyon lira civarında olacağı düşünülüyor. Anadolu kulüplerinin gelirinin de 1 milyon liraya erişmesi bekleniyor. Elektronik bilet ücretlerinin yüzde 53’lük kısmı çip maliyetleri ve kart maliyetleri sebebiyle Passolig’e gidiyor. Yüzde 47’lik bölümü de TFF olarak bilinen Türkiye Futbol Federasyonu’nun havuzuna gidiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri