kuresel-piyasalarda-bugun-neler-yasaniyor
Dünya

Küresel Piyasalarda Bugün Neler Yaşanıyor?

Küresel piyasalarda Asya hisse senetleri yükselirken, dolarda düşüş görüldü.

Asya piyasalarına uzun bir süredir hakim olan dalgalanmaların piyasalardan uzaklaşması ile 2011 yılından beri geçirmiş oldukları en kötü hafta olan geçen haftanın ardından piyasalarda bu sabah toparlanma eğilimi görülüyor.

Yatırımcıları Rahatlatacak Gelişmeler

Piyasalarda son zamanlarda yaşanan kargaşa ve dalgalanmalardan sonra yatırımcıları rahatlatacak gelişmeler yaşandı. Geçen hafta sert bir şekilde düşen satışlar ile karşılaşan Çin ve Hong Kong hisse senetleri yükselişe geçti. Güney Kore hisse senetleri, Standart Poor’s 500 Endeksi’nin geçtiğimiz haftanın son iş gününde gösterdiği sıçramadan sonra yukarı yönde hareket etmeye başladı. ABD’de endeks vadeli kontratlar da genişledi. Japonya piyasaları ise tatil nedeniyle kapalı bulunuyor.

Piyasalardaki Endişe Hali Devam Ediyor

ABD hisseleri geçen haftayı iyi bir düzeyde tamamlamış olsa da piyasaların düzelim eğilimi göstermesini sağlayan Amerikan Merkez Bankası olarak bilinen FED’in aldığı faiz kararının artış yönünde olmasından dolayı endişeler devam ediyor. ABD borsalarındaki hisseler Standart Poor’s 500 Endeksi’nin yüzde 5.2 oranında sert düşüş yaşamasının ardından geride kalan 2 yılın en kötü haftasını geçirmişti. ABD’deki Cboe Volatilite Endeksi 26 Ocak 2018 tarihindeki düzeyinin yaklaşık olarak 3 kat fazlası bir rakamdan kapandı. Amerika’da Hazine’nin 10 yıllık tahvillerindeki faiz geçen haftayı yüzde 2.85 oranında bitirdi.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi Bu Hafta Açıklanacak

Ticaret alanında faaliyet gösterenler Amerika’da bu hafta çarşamba günü açıklanması beklenen tüketici fiyatları ile ilgili verileri endişeli bir şekilde bekliyor. Hisse senetleri üzerinde bulunan baskı, FED’in faizleri artırma programının hızlanmasına nende olabileceği ile ilgili endişelerden kaynaklı olarak banka faizlerinin son dört yılın en yüksek düzeyine çıktığı Hazine tahvillerinin yer aldığı piyasadan kaynaklanıyor.

Piyasalarda Son Durum Ne?

  • Hong Kong – Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 oranında düştü. Şangay Bileşik Endeksi’nde yükselme görüldü. Endeksin kaydettiği yükseliş yüzde 0.6 oranında oldu.
  • Avustralya – S&P – ASX 200 Endeksi’ndeki düşüş yüzde 0.3 oranında oldu.
  • Güney Kore – Kospi Endeksi yüzde 1.2 oranında yükseldi.
  • ABD – Standart Poor’s 500 Endeksi – yüzde 0.6 oranında ilerleme kaydetti.
  • Japonya hariç olmak üzere MSCI Asya Pasifik Endeksi – yüzde 0.9 oranında yükseldi.
  • Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 oranında düştü.