Dünya

Küresel Piyasalarda FED’in Faiz Projeksiyonları Takip Edilecek!

Konu ile alakalı olarak yapılan açıklamalara göre, küresel piyasalar FED’in faiz artırımından çok, faiz projeksiyonlarını takibe alacak.

Yarın gerçekleştirilecek olan FED toplantısında, piyasalar tarafından Merkez Bankası’nın faiz artırımından çok, faiz artış patikasındaki işaretlere dikkat edilecek.

Faiz Projeksiyonlarında Güncelleme Yapılabilir

Küresel piyasalarda, yarın FED tarafından 2018’de ilk defa faiz artırımı gerçekleştirilmesi ve faiz oranlarını 25 baz puan yukarı çekilmesi bekleniyor. Bunun ile beraber piyasalar tarafından FED’in faiz projeksiyonlarının da açıklanacağı beklenirken,  noktasal grafik olarak bilinen faiz projeksiyonlarında bir güncelleme yapılabileceği de ifade ediliyor.

Konu ile alakalı olarak bazı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, 2018 yılı adına faiz artırımının 4’e çıkarılabileceğine dair işaretler verilirken, bazı uzmanlar tarafından ise, yarın gerçekleştirilecek olan toplantıda FED tarafından bekleme kararı verileceği tahminleri yapılıyor.

4 Defa Artırım Yapılmasının Önü Açık Olacak

Konu ile alakalı olarak bir takım değerlendirmelerde bulunan T-Bank Hazine Pazarlama Müdürü Cumhur Örnek, FED Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu açıklamaları anımsatarak, faiz artırımının 2018 yılı içerisinde 3 defa yapılacağı ancak 4 defa yapılması için de herhangi bir engel koyulmayacağı düşüncesinde olduğunu belirtti. Piyasalar tarafından 4 faiz artırımın oldukça sert bir şekilde fiyatlandırıldığına geçtiğimiz ay tanık olduklarını dile getiren Örnek, FED Başkanı’nın şahin söylemlerinden çok 3 faiz artırımında kalması yönünde beklentilerinin olduğunu dile getirdi.

Goldman Sachs ve UBS Securities ise, olası tahminlerin FED’in faiz artırımını 4’e çıkaracağı yönünde olduğunu belirtiyor. Barclys analistlerinden Michael Gapen konuya ilişkin notunda, yarın gerçekleştirilecek olan toplantıda faiz artırımının 3’ten 4’e çıkarılacağı yönünde söylemler için erken olduğunu, bu gibi sinyallerin Haziran ayında verilmesinin daha doğru olduğunu ifade ediyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri