Ekonomi

Kuruyemiş Fiyatları Aldı Başını Gitti

Kuruyemiş fiyatlarındaki yüksek artış hem üreticiyi hem tüketiciyi olumsuz etkiledi. Antepfıstığının kilogram fiyatı 100 liraya çıkarken, leblebinin kilogramındaki son 3 senelik artış neredeyse yüzde 100 oldu.

Zamlardan Kuruyemişte Nasibini Aldı

Genel fiyat artışları gıdadan akaryakıta kadar tüm ürünleri etkisi altına aldı. Kuruyemiş ürünlerinin fiyatları ise dikkat çekecek türden oldu. Marketlerde paket halinde satışa sunulan kabak çekirdeği kilo başına 50 lirayı gördü. Kuruyemişteki son bir senelik fiyat artışları ortalamada yüzde 40 kapısına dayandı. Zamlar sonrasında antepfıstığının kilosu 100 lirayı buldu. Vatandaş artan fiyatlara tepki verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kayıt altına alınan veriler incelendiğinde antepfıstığı son bir yıllık zaman diliminde yüzde 36,7 fiyat artışı yaşadı. Market reyonlarında antepfıstığının 200 gramlık paketi 20 liraya yükseldi. Zamlardan nasibini alan diğer bir kuruyemiş ürünü ise fıstık oldu. Fıstık kilo başına geçen bir yılda fiyatını 20 lira yukarıya taşıdı. Buna göre son fiyat 73 lira 20 kuruş seviyesine geldi.

İç Cevizin Kilogram Fiyatı Marketlerde 120 Liraya Kadar Çıktı

Cevizdeki fiyat artışı ise 6 lira olarak belirlendi. İç cevizin bugünlerdeki kilo fiyatı 66 lira oldu. 150 gramlık bir paketse 18 liradan satışa sunuluyor. Buda paket iç cevizin kilo fiyatının 120 lira olduğunu gösterdi. Kabak çekirdeği Türkiye İstatistik Kurumu’nun kayıtlarına göre son bir senede yüzde 23,6 oranında arttı ve kilo fiyatı 31 lira oldu. Market reyonlarındaki fiyatsa 50 liraya işaret etti. Leblebinin TÜİK verilerine göre fiyatı 25 lira 80 kuruş olurken, market raflarındaki fiyatsa 38 lira 80 kuruşu buluyor.

Tüm bu fiyat artışları tüketici kadar üreticiyi de etkiledi. Özellikle antepfıstığındaki yüksek fiyatlar baklavacıları olumsuz etkiledi. Artan maliyetler baklava fiyatlarına da yansıdı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri