Lise Öğrencileri İçin Atılan İmzalar Sonunda ‘’Girişimcilik Eğitimi’’ Verilecek
Eğitim

Lise Öğrencileri İçin Atılan İmzalar Sonunda ‘’Girişimcilik Eğitimi’’ Verilecek

İstanbul Esenyurt Üniversitesi ile Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile imzalanan protokol gereğince lise çağında bulunan gençlere girişimcilik eğitimi verilerek, girişimcilik konusunda öğrencileri bilgilendirmek ve meslek haline getirmeleri amaçlanıyor. Proje kapsamında bir devlet okulu pilot okul olarak seçilecek ve üniversite öğretim görevlileri tarafından lise öğrencilerine girişimcilik üzerine dersler verilecek.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sanayi İşbirlikleri ile Teknoloji Lisanslama Ofisi işbirliği ile geliştirilen ve ‘‘Bir meslek olarak girişimcilik’’ adı verilen proje Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sunduğu destekle hayata geçirildi. Proje sayesinde lise öğrencilerinin girişimciliği bir meslek haline getirmeleri ve bu kültürü kazanarak üniversiteye girmeleri hedefleniyor. İlçede devlet okullarında pilot okul olarak seçilen okulda ‘’Girişimcilik Atölyesi’’ kurularak üniversite öğretim görevlileri tarafından uygulamalı olarak girişimcilik eğitimi verilecek. Bu sayede işsizliğe de çözüm bulmak amaçlanırken ekonomik büyümeye de katkı sağlanmış olunacak.

Girişimcilik Atölyesi Kurularak, Dersler Verilecek

Projenin önemi ile ilgili değerlendirmesinde Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Paşali Beşli, “Esenyurt genç nüfusa sahip bir ilçemiz ve sanayinin de oldukça yoğun olduğu bir bölge ki üstüne üstelik üniversite bulunan da nadir içlerden biri… Biz de bu mevcut olan durumumuzu avantaja çevirmek istedik ve özellikle lise öğrencilerinde girişimcilik kültürünü oluşturarak, üniversitede de bu ruhun kalıcı hale dönmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda pilot okul olarak seçtiğimiz okulumuzda Girişimcilik Atölyesi oluşturarak, bu atölyelerde girişimcilik eğitimi vereceğiz. İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğretim üyeleri öğrencilerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaşacak.’’ ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili İstanbul Esenyurt Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Özyurt ise, projeyi çok desteklerini ifade ederken; ülke kalkınmasında yetişmiş elemanlara çok ihtiyaç olduğunu da belirterek, projeyi çok önemsediklerini ifade etti.

İstihdama Katkı Sağlayacak Bir Proje

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sudi Apak, projenin Esenyurt ilçesi için çok değerli olduğunu ifade ederek ‘’Esenyurt çok göç alan bir ilçemiz ve genç nüfus ağırlıkta… Girişimcilik eğitimini alan öğrencilerimiz üniversiteyi bitirdikten sonra ‘memur olmak’’ düşüncesi yerine, kendi işini kurmak isteyecek ve girişim yapınca en az 10-15 kişiye de iş verecek. Böylelikle istihdama katkı sağlayacak ve katma değer artarak yenilik getirecek. Proje bölgemiz çok önemli ve biz de bu nedenle üniversite olarak destekliyoruz. Girişimlik konusunda tek ders veren üniversitesi de biziz ve bunu bölgemizde uygulayacağız.’’ diye konuştu.

Amaç Öğrencilerin İş Modeli Yaratabilmesi

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sanayi İşbirlikleri ile Teknoloji Lisanslama Ofisi Müdürü olan Dr. Öğretim Üyesi Vesile Küçük ise’’Üniversite öğrencilerimize de 1 yıldır girişimcilik üzerine eğitimler veriyoruz. Ama öğrenci henüz lisedeyken bu eğitim verilmesi adına bu projeyi uygulamaya geçirdik ve meslek olarak girişimcilik üzerine lise düzeyindeki öğrencilere bilgi aktarmayı ve girişimciliği kültür ve meslek olarak görerek iş modeli yaratabilmelerini hedefliyoruz. Proje, Esenyurt bulunan devlet okullarında 10, 11 ve 12’nci sınıftaki lise öğrencileri için belirli günlerde üniversite akademisyenler tarafından uygulamalı olarak eğitimler verilecek. 20 hafta sürmesi planlanan eğitim lise sayısına göre değişkenlik gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

Yılın Girişimci Ödülünü Proje Kazandı

Girişimcilik ile ilgili projeyi geliştiren Esenyurt Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Cihan Buğdaycı konu ile ilgili olarak ‘’ Lise öğrencileri üniversiteye gelmeden önce girişimcilik eğitimi alsınlar ki ona göre ilerlemek istedikleri meslek grubunu seçerek ilerlesinler istiyoruz. 2018 yılında ‘Yılın Genç Grişimcisi Ödülünü’ kazandım. İnovatif çalışmak ve uluslararası alanlarda başarılı olmak adına mutlaka girişimci olmalıyız ve bilimsel kaynakları merkeze alarak bunu gerçekleştirmeliyiz. Amacımız da bu zaten ve lise öğrencilerini uluslararası alanda başarı elde etmek adına hazırlamak.’’ dedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri