Gündem

Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur?

Polis meslek yüksekokulları, özellikle lise mezunu olan kişilerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olarak kabul görüyor. Binlerce genç bu mesleğe sahip olabilmek için, PMYO sınavlarını beklemeye devam ediyor. Liseden sonra polis olma şartları arasında bulunan bu durum, ancak bu şekilde kişilerin polislik mesleğini yapabilmesini mümkün bir hale getiriyor. Peki Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur?

Polislik Sınavı Başvurular Ne Zaman Yapılıyor?

Lise mezunları için polis olma yolunu açan PMYO için başvuru tarihleri Haziran ayında başlamaktadır. Bu yılki PMYO ise 23 Haziran tarihinde yapılacak.  Yani yaz aylarının başında, polis olma hayali kuran gençlerin hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor.

Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur?

Yaş şartı uzun zamandan beri aynı aralıklara sahip olarak korunmaya devam ediyor. Özellikle bir süre daha aynı bu oranların kalacağı düşünülüyor. Liseden sonra polis olma yaşı bu yıl31 Aralık1993 tarihinden sonra doğanlar ve 1 Ekim 2000 tarihinden önce doğanlar olarak belirlenmiştir. Ancak bu kişilerin başvuru için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Polis Olmak İçin Aranan Şartlar

Bunun yanında aranan diğer şartlar arasında boy ve kilo şartları da vardır. Adayların belli bir boy ve kilo oranına sahip olması ve dengeli bir vücudunun bulunması şartı aranıyor. PMYO için istenen şart ise beden kitle endeksinin belirli aralıklar içinde olmasıdır. Beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması istenir. Vücudun toplam ağırlığının boyun karesine bölünmesinden sonra, BKİ yani beden kitle indeksi dediğimiz sonuçlar ortaya çıkmış olur. Bu oranların seçilebilmek için, çok büyük bir öneminin olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira 17,9 veya 27,1 gibi sonuçlara bile tolerans gösterilmez. Tüm şartları sağladığınız takdirde, beden kitle indeksi belirtilen gibi değilse elenirsiniz.

PMYO Sınavları

Liseden sonra polis akademisine nasıl girilir, liseden sonra polis meslek yüksek okuluna nasıl gidilir, liseden sonra polis nasıl olunur gibi pek çok soru, gençler arasında dolaşmaya devam ediyor. Yukarıdaki şartlara uyduğunuzda, liseden sonra polis olma ihtimalini biraz daha arttırabilirsiniz. Ancak bu durum tamamen polis olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda gerekli olan yazılı sınavlara girerek buradan başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Eski zamanlarda polis yüksek okulları kendi sınavlarını kendisi yapıyordu. Ancak durum günümüzde yoğun bir talep olduğundan dolayı bu şekilde devam etmiyor. Polis yüksekokulunu kazandıktan sonra, öğrenciler için eğitim süreci başlar. 2 yıl süren bu eğitim süreci oldukça zor ve uzun bir yol olarak gösteriliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri