Ekonomi

Lüks Otomobil Satışları İlk Çeyrekte 3 Bin 466 Adeti Gördü

Lüks otomobil pazarı yılın ilk çeyreğinde yükselişe geçti. Sadece 3 ayda 3 bin 466 adetlik satışa imza atan pazar, bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 11,8’lik fark attı.

Lüks Otomobil Tutkunları Sınırları Zorladı!

Lüks otomobil pazarına ilişkin yapılan incelemeler sonunda ODD’nin verileri pazarın genişlediğini kanıtlar nitelikte oldu. Pazardaki genişleme ultra lükslerin satışlarında da görüldü. F segmenti yılın birinci çeyreğinde satışları, 2017 yılının aynı ayarına göre yüzde 2,8 yukarıya taşıdı. Ve toplamda satışı gerçekleşen ultra lük otomobil sayısı 805 adete yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında satışı yapılan otomobil adeti 158 bin 430 olmuştu. Bu sayı bir önceki yılın aynı dönemindeki satış verisiyle karşılaştırıldığında pazardaki genişlemenin yüzde 5,5 olduğunu gösterdi.

İşte Çok Satanlar Sıralaması…

Lüks otomobil satışlarının detaylarına bakıldığında, en çok satanların başında BMW 5 serisi geldi. Listenin ikici sırasının sahibi Mercedes – Benz E oldu. Bunu takip edense Audi A6 TDI olarak kayda alındı.

Satış lideri otomobiller ise Audi A6 TFSI, Volvo XC60, Volvo S90, Mercedes-Benz GLC ve Porche Macan olarak belirlendi.

805 Kişi Ultra Lüks Otomobil Satın Aldı

2018 yılının ilk çeyreğinde lüks tutkunları konfordan ödün vermedi ve 805 adet ultra lüks otomobil satın aldı. F segmenti dahilindeki pazar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında büyüdü.

Ultra lükslerin gözdesi Volvo XC90 olarak dikkat çekti. Satış adeti ise 202’yi buldu. segment dahilinde en çok satanların ikincisi BMW X5 oldu. BMW X5 yılın ilk üç ayında toplamda 111 adet sattı.

ODD verileri baz alındığında E ve F segmentinin toplamdaki satışları 4 bin 271 olarak kayda alındı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri