Ekonomi

Madencilerin Bu Yılki İhracat Hedefi Büyük!

İMİB Başkanı Dinçer konuya istinaden açıklama yaparak, bu yıl sektör ihracatının 2,5 milyar dolar civarında gerçekleştirilmesini hedeflediklerini belirtti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, blo mermer ile işlenmiş doğal taş ihracatı hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında sektörün ihracat hedefine değinen Dinçer, bu doğrultuda geçtiğimiz yıl 2,1 milyar dolar civarında ihracata imza atıldığını, 2018 yılında ise 2,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacaklarını dile getirdi.

Her İki Maden Türü de Katma Değere Sahip

Söz konusu bu açıklamalarını MIPIM Gayrimenkul Fuarı’nda gerçekleştiren Dinçer,blok mermer ve işlenmiş doğal taş sektöründe en büyük rakiplerinin İtalya ile İspanya olduğunu belirtti. Türkiye olarak hem ham madde, hem de işlenmiş taş şeklinde ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Aydın Dinçer, ikisinin de gerçekleştirilmesi gerektiğini, Amerika Birleşik Devletleri’ne ham olarak,  Çin’e ise işlenmiş olarak ihraç etmenin mümkün olmayacağını anlattı. Bahsi geçen her iki ülkeye de ürün satmak zorunda olduklarını belirten Dinçer, bu sektörde katma değerli olan madenin işlenmiş doğal taş olduğunu, Türkiye’de her türlü taşın işlenmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Türkiye’de işlenirken kırılıp dökülebilen taşları, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin satın alarak kimyasallar ile sağlamlaştırdıklarını söyleyen Dinçer, esasen her ikisinin de katma değere sahip olduğunu ve ihracatı yarısının işlenmiş, yarısının da blok mermer olduğunu açıklamalarına ekledi.

Bu Doğrultuda 2023 Hedefi Gerçekleştirilebilir

Bahsi geçen bu iki çeşit taşta geçtiğimiz yıl  2,1 milyar dolar civarında ihracat rakamına ulaştıklarını açıklayan İMİB Başkanı Aydın Dinçer, 2018 yılında ise bu rakamı 2,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. 2018’den itibaren sektörün ihracatını yüzde 20 ile 25 arasında büyütebildikleri takdirde 2023 hedefi olan 15 milyar dolarlık ve doğal taş özelinde ise 6-7 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşabileceklerini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri